Potovanje po južnem Izraelu je bilo popolno ravnovesje med aktivnimi in sproščujočimi dnevi. Praznovanje novega leta v Eilatu, obisk največjega erozijskega kraterja na svetu – Mitzpe Ramona, namakanje v Mrtvem morju na –430 m nadmorske višine in kratek pohod do utrdbe Masada sredi Judovske puščave. Le kaj bi si še lahko želeli? Ok, priznam, jahanje kamel v puščavi Negev smo izpustili (dodaj na svoj seznam!). Naša naslednja postojanka na poti proti severu države je bil obisk Jeruzalema, enega najsvetejših mest na svetu.
Piko na i je našemu potovanju vsekakor dal obisk Jeruzalema. Najbolj obiskano mesto v Izraelu ima težo kompleksnosti, ki jo je moč začutiti že ob vstopu v mesto in pogledu na zid, ki ločuje zahodni breg od vzhodnega dela Jeruzalema. Staro mesto Jeruzalem sestoji iz štirih glavnih četrti: judovske, krščanske, armenske in muslimanske. Slednja je tudi največja. V krščanski četrti ne zamudite obiska bazilike Svetega groba, 14 Jezusovih postaj, preden je ta bil križan in pokopan (zadnje štiri najdete znotraj cerkve), ter Jezusov grob. Od krščanske četrti se napotite proti judovskemu delu, kjer se ustavite pri Zidu žalovanja. Ta predstavlja najsvetejši kraj judovstva, saj je na tem mestu stal Salomonov tempelj, znan tudi kot Prvi tempelj. Judje verjamejo, da iz tega svetega kamna izhajajo prvi nastanki sveta, zato se množično vsakodnevno zgrinjajo verniki z vseh koncev in molijo k najsvetejšemu. Zid je razdeljen na moški in ženski del, zato bodite pozorni, drugače vas bo na to dokaj hitro opozorila vojska, če se mu boste želeli približati z napačne strani. Tukaj si vzemite nekaj minut in tiho opazujte vrvež in obenem spokojnost kraja ter načina molitve. Opravite nakup spominkov v muslimanski četrti in se odpravite na kavo v armenski del (priporočam obisk kavarne Christ Church Coffee Shop!).
Ne zamudite priložnosti in podoživite Jeruzalem tudi v večernih urah. Le nekaj kilometrov stran od Hostla HI Yitzhak Rabin (tukaj se nahaja mestna tržnica Machane Yehuda, kamor priporočam, da se odpravite nabiti z dobro energijo, saj je utrip tržnice neverjeten. Obstaja velika verjetnost, da vas bo spravila v plesne ritme.
V Jeruzalemu se mora ob obisku na seznamu vsekakor znajti tudi Muzej holokavsta Yad Vashem, kjer je izredno nazorno in sistematično prikazan potek holokavsta. Obenem je v okviru muzeja vzpostavljen tudi center za preživele holokavsta, kjer se ti lahko združujejo. Muzej ti s svojim arhitekturnim slogom daje občutek intimnosti in hkrati utesnjenosti ter vzbudi celo paleto čustev žalosti in grozot, ki so se dogajala judom v prejšnjem stoletju (omenim naj, da je vstop v muzej prost, za ogled pa boste potrebovali približno uro in pol).
Mesto drugih perspektiv je mesto Akre, ki je uvrščeno na Unescov seznam kulturne dediščine. Staro pristaniško mesto, kjer je ribolov še vedno precej živa dejavnost, se razprostira le 30 min vožnje severno od Haife. Mesto je preplet različnih etničnih skupin, kultur in religij, kar je vidno po številu cerkev, sinagog in mošej, vendar konflikta med ljudmi zaradi različnosti ni občutiti. V starem mestnem jedru boste našli staro mestno tržnico (Old Town Souk), ki jo še vedno prežema duh preteklosti. Sprehodite se skoznjo, priložnosti za nakupovanje je neomejeno (in pazite, da se na tržnico ne odpravite v času sabata, kajti v tem primeru bo odprtih le nekaj trgovin). V centru mesta je tudi mošeja Ahmed el-Jazzar Mosque, ob obisku katere ne pozabite vzeti rute ali šala (velja za ženske).
Tik pred glavnimi vrati v staro mestno se nahaja HI Akko – Knights Youth Hostel. Hostel, ki vas bo ob ponujenem prenočišču popeljal še na kulinarično doživetje hrane košer. Verjetno vam je znano ali mogoče tudi ne, da judje svojo hrano pripravljajo ob upoštevanju strogih pravil košer, ki posledično narekujejo strogo pripravo hrane. Tako judje uvrščajo hrano v tri glavne kategorije: meso, mlečni izdelki in nevtralna hrana. Meso in mlečni izdelki se ne kombinirajo, pri pripravi različnih vrst hrane mora biti uporabljena ločena oprema, prav tako pa mora biti tudi umivanje hrane strogo ločeno (tudi umivalniki), medtem ko se lahko t. i. nevtralna hrana (to je vse, kar zraste iz zemlje: zelenjava, sadje, zrna in tudi jajca ipd.) postreže skupaj z mesom ali mlečnimi izdelki.
Povsem naključno smo na poti nazaj do Haife v mestu Akre naleteli na vrtove Bahá'í Gardens, ki smo jih nameravali obiskati v Haifi. Mogočni vrtovi, ki so mesto zadnjega bivališča in posmrtnih ostankov ustanovitelja bahajske religije – Mirza Husajn Ali (1817–1892) – zaradi katerega pripadniki religije z vseh koncev sveta (po zadnjih podatkih jih je po svetu že več kot osem milijonov) množično obiskujejo ta, zanje najsvetejši, kraj. Glavno sporočilo in težilo vere je, da smo vsi eno. Uči, da je na svetu samo en Bog, ena rasa in da religije izhajajo iz iste osnove, samo interpretacije in stopnje razkritja Božje volje in namena človeštva se razlikujejo od ene do druge vere (vstop v vse vrtove je brezplačen). Ker me je koncept vere izredno pritegnil, sem raziskala še druga načela, h katerim stremijo bahajci. Bistvena načela vere so edinost Boga, religij in človeštva, enakost med moškim in žensko ter vzpostavitev harmonije med znanostjo in religijo. Terase tega veličastnega vrta in mavzolej glasnika vere – Baba (Sijid Ali Mohamed, 1819–1850) – se mogočno raztezajo tudi v Haifi čez hrib Karmel (Mount of Carmel). Predlagam, da se odpravite na vrh hriba Karmel, kjer boste imeli osupljiv pogled na celotno mesto Haifa in kjer boste našli enega izmed vhodov v vrtove.
V kolikor obiščete Izrael, se obisku mesta Tel Aviv skorajda ne morete izogniti. Mesto s skoraj pol milijona prebivalcev leži neposredno ob Sredozemskem morju na severu države. Plaža omogoča neomejeno deskarsko doživetje. Kljub temu da smo naleteli ravno na deževen dan, je bilo moč najti obilico deskarskih duš, ki so se strastno predajali valovom razburkanega morja. Ob obali lahko najdete več deskarskih centrov, ki ponujajo tečaje in izposojo opreme.
Gneča nebotičnikov, zgrajenih skoraj drug ob drugem, daje vtis množičnega mesta, mesta priložnosti. Tukaj ne najdete veliko ortodoksnih judov, če že, pa se ti nahajajo v starem delu mesta – v Jaffi, kjer spet dobiš občutek, da si dejansko v Izraelu, judovski državi, kajti ostali del mesta je izredno liberalno usmerjen in na tak način daje občutek »evropskosti«. Sprehodite se po glavni promenadni cesti vse do starega mesta Jaffe, izgubite se v majhnih ulicah, kjer uspete najti veliko majhnih trgovinic z edinstvenimi izdelki in spominki. Po poti lahko naletite na viseče drevo, t. i. the Hanging Tree, in prvo modno hišo v Izraelu – Maskit, ki je prava zanimivost.
Med bivanjem v Tel Avivu vsekakor ne zamudite obiska Peresovega centra za inovacije in mir (Peres Center for Innovation and Peace). Ta center bo prevetril vaša dosedanja razmišljanja o pristopu k inovacijam, vas vzpodbudil h kreativnemu razmišljanju in vam dal vedeti, kako je lahko Izrael v tako kratkem času postal tako gospodarsko močna država. Tehnološko izpopolnjen muzej vas skozi digitalno dogodivščino popelje na pot spoznavanja zgodovine izraelskih inovacij in teženj za mir v Izraelu. Predstavlja zrcalo judovske miselnosti, prizadevanj »Yes, we can« in sledenje svojim sanjam. Tamkajšnje inovacije dandanes na marsikaterem področju olajšujejo življenja ljudi (iznašli so na primer USB-ključek; prvi epilator; mikrokamero v obliki tablete, ki jo požreš, kamera pa naredi 14 slik na sekundo ter s tem jasno pokaže sliko trebušne votline; hologram CT-slikanja; daljinec, ki pokaže, ali je voda v plastenki pitna; prvi protiraketni sistem (t. i. Iron Dome) in seznam se še nadaljuje). Vsi ti dosežki Izrael upravičeno postavljajo na prvo mesto držav z največ start-upi na prebivalca (približno en start-up na 1.400 prebivalcev). Odhod iz države se je končal z obiskom tega centra. Popolnoma navdihnjeni s svežnjem znanja, idej in novega zagona smo se odpravili lahkih nog proti letališču. V mislih na potovanje v Izrael bom obdržala rek Šimona Peresa, ustanovitelja centra, pokojnega premiera države, ki pravi: »Mlad si kot tvoje sanje, ne star kot tvoj koledar.«