Božičkova vas v Rovaniemiju na Finskem nikoli ne spi, božiček v svoji pisarni nate čaka prav vse dni!
Hej, a veš, da Božiček med letom ne počiva?
Predvidevam, da veš, kaj vse počne s palčki v svojem domu pod goro Korvatunturi. Organizira delo palčkov, pregleduje seznama pridnih in porednih, dela igrače, skrbi za jelenčke, gre v savno, neguje svojo dolgo brado… pa si vedel tudi, da ima poleg vsega tega dela tudi uradno pisarno, kjer se srečuje z ljudmi skozi celo leto? Ja, tisti tapravi Božiček? Kako to zmore, ve le on, lahko pa ga na srečanju z njim vprašaš tudi sam.
Vas s pisarno se nahaja na severu Finske, 66 stopinj severno! To pomeni, da leži na severnem tečajniku. Tam lahko uradno prestopiš mejo severnega tečajnika ter vstopiš v arktični krog (Arctic Circle) in zanj prejmeš celo certifikat. To pa lahko narediš kadarkoli si poželiš obiskati ta čaroben kraj. Ja, prav si prebral! Naj bo poletje in polnočno sonce ali pa zima, tema in s severnim sijem obsijano nebo, on bo tam, njegova vas je odprta. Laponska pa poleg božičnega vzdušja skozi celo leto ponuja izkušnjo pristnosti, prvinskosti in čarobnost matere narave v subarktičnem okolju. Božička res večinoma povezujemo s snegom in zasneženo pokrajino, a v tem članku izveste ne le, kako ga obiskati pozimi, tudi zakaj ga obiskati poleti! Ker sem sama tam živela v zimkem obdobju, vam delim to osebno izkušnjo, kar se tiče pa obiskovanja poleti, pa delim nasvete, ki sem jih prejela od mojih prijateljev in domačinov.
Pa umestimo Božičkovo vas na zemljevid
Rovaniemi je največje mesto na Laponskem, kličejo ga tudi arktična prestolnica. Je odlična izhodiščna točka za udobno raziskovanje. Toda po pravici mesto kot samo na prvi pogled ni ravno zanimivo, sploh pa ne arhitekturno. Ima pa zato zanimivo zgodovino. Mesto je bilo v drugi svetoni vojni požgano, Alvar Aalto, Finski arhitekt pa ga je ob obnovi zasnoval tako, da lahko iz ptičje perspektive izgleda kot glava severnega jelena, katerega rogovi so glavne prometnice! Kljub temu pa je mesto najboljša izhodiščna točka za doživetje Božičkove vasi in izkustvo vsega, kar ponuja sever Finske, Laponska.
Zdaj pa preidimo k nasvetom za izlete v različnih sezonah.
Nasveti za popotnike, ki želijo izkusiti magičnost Laponske in božičkove vasi in severa Finske v poletni sezoni:
- Preživi dan s haskiji, se nauči kakšno je življenje delovnih psov, jih pockrljaj in se z njimi igraj ter sprehodi.
- Kaj porečeš na vožnjo z ladjico po reki ob siju polnočnega sonca? Si vedel, da nekaj časa tam sonce ne zaide? Da je dan tudi, ko je noč? Kaj pa izlet z ladjo po reki Ounasjoki do tradicionalne farme s severnimi jeleni?
- Obišči Božička in ga vprašaj, če mu je kaj vroče.
- Po gozdovih taige se zapelji z električnim kolesom in prisluhni tišini gozdov, petju ptic. Zelo verjetno na poti srečaš še severne jelene, veverice, sove, lisice in nabereš nekaj jagodičevja za prigrizek po poti.
- Izkusi poletno savno in skoči v jezero (Finska ima kar eno desetino površine pokrito z jezeri).
Nekaj vodenih izletov lahko najdeš tu.
Nasveti za popotnike, ki želijo izkusiti magičnost Laponske in božičkove vasi v zimski sezoni:
- Severni sij! Če želiš izkusiti eno izmed naravnih čudes sveta (Revontulet v finščini) imaš to možnost med poznim avgustom in zgodnjim aprilom, dokler so noči temne in »še vedno noči«. Definitivno pa se odmakni od virov svetlobnega onesnaženja, da bo tvoja izkušnja še bolj magična.
- Sprehod po zaledeneli reki. Zadihaj, prisluhni tišini med tem, ko se sprehajaš po zamrznjeni reki ali jezeru (priporočam pa, da to narediš PREVIDNO, saj reke niso popolnoma varne za sprehajanje vsepovsod).
- Uživaj na -30 °C. Kako? Pripravi se na mraz. Ustrezna oblačila so izredno pomembna. Pravi material (merino volna), ohlapne plasti (kroženje zraka medplastmi te ohranja na toplem), bodi kot čebula. Pozanimaj se in izberi tiste ponudnike izletov, ki te pred izletom podučijo o oblačilih in imajo v ceno vštet tudi najem kombinezonov in čevljev. Klikni tu in poglej, kako to izgleda pri Lapland Safaris (podjetje, kjer sem delala). NE nosi bombaža, še manj pa kavbojk (verjemi, ni najbolj prijetno). Tako ti raziskovanje Finske zimske divjine ne bo predstavljalo težav.
- Obišči haskije ali jelenčke in naj te zapeljejo en krog. Lapland Safaris Rovaniemi in Luosto pa od januarja 2024 naprej nudita tudi tihe, brezemisijske Safarije z električnimi sneženimi sanmi. Se želiš malo aktivirati? Izkusi hojo s krplji, vožnjo z električnimi kolesi po snegu in altai skii – hojo s smučmi za pohajkovanje po brezpotjih. Vse to v okviru organizirane ture, kjer te vodič varno popelje skozi divjino. Kot arktična vodička, res priporočam ta izkustva v obliki vodenih izletov, predvsem ljudem, ki (zimskega) arktičnega okolja niso vajeni.
Kaj more videti skozi celo leto:
- Božiček in Božičkova vas. NE POZABI obiskati tudi Božičkove pošte! Tam lahko napišeš pismo ter ga pošlješ sebi ali pa prijateljem. To pismo dobi posebno znamko in štampiljko Božičkove vasi in arktičnega kroga. Izbiraš pa lahko, kdaj želiš da jo prejemnik prejme. Na pošti (kjer delajo palčki) sta na voljo dva zbiralnika pisem, eden je za pošto, ki pride na božič, drugi pa za redno pošto. Tako lahko sredi leta pošlješ pismo, ki bo k tebi, družini ali prijateljem prišla na Božič tekočega leta.
- Muzej in znanstveni center Arktikum. Z obiskom se lahko spoznaš s kulturo, naravo, zgodovino Arktike (ne le Laponske).
- Znanstveni center Pilke, kjer interaktivno spoznaš Finske gozdove in njihovo ekosistemsko storilnost.
- Ne pozabi na tradicionalno Finsko savno in potop v ledeno jezero (pozimi), poleti pa je savna prav tako skoraj vsakodnevna aktivnost Fincev.
- Predaj se izkušnji pristne narave in čistega zraka. Zadihaj s polnimi pljuči, odpravi se v gozd in prisluhni tišini. Ko si tam, se pozanimaj, kako živijo domačini, mogoče se s kom pogovoriš in ti da še kakšen lokalni nasvet (ne skrbi, ljudje niso tako zaprti, kot jih večina predstavlja oz. kot se sami, vsaj ne po mojih izkušnjah). Vedno pa velja, bodi takšen, kot želiš, da so drugi do tebe.
- Ranua Wildlife park, kjer lahko spoznaš arktične in severne živali. Arktična narava je izredno občutljiva, prav tako pa njeni prebivalci, saj so to vrste specializirane na življenje v ekstremnem okolju. Zaradi klimatskih sprememb in vpliva človeka na okolje pa je celoten ekosistem čedalje bolj ogrožen. To je eden izmed razlogov, zakaj je tudi Rauna vključena v evropske programe varovanja vrst in genetske raznolikosti osebkov. Živali v parku živijo v prilagojenih ograjenih prostorih, ki kar se da poustvarjajo naravni prostor, park pa se tudi nahaja v gozdu, eno uro vožnje z avtobusom od mesta Rovaniemi. Večina jih je odrasla v ujetništvu. Izvajajo tudi razne raziskave ter rejni program, v katerem pristanejo živali, ki so jih v divjini našli ranjene ali brez mame. Večina teh vrnejo v divjino, ko so rehabilitirane, tiste, ki pa nimajo možnosti preživetja, pa ostanejo v oskrbi.
Trajnostno potovanje – kaj lahko narediš da bo tvoj vpliv na okolje manjši?
- Javni potniški promet na Laponskem. Trajnostno lahko potuješ tako, da do Rovaniemija iz Helsinkov prideš z vlakom. Po Rovaniemiju in do Božičkove vasi vozijo redni avtobusi, če želiš pa še severneje (Levi, Luosto), so dobre avtobusne povezave kjub zamrznjenim cestam tudi pozimi (to je tam normalno).
- Kar prineseš v naravno okolje, odnesi s sabo!
- Bodi pozoren na hotele, gostišča in turistične ponudnike, ki imajo certifikate za trajnosti turizem (delo pri Lapland Safaris sem izbrala tudi iz tega razloga).
- Doživi lokalno kulturo in podpri lokalni »small business«. Na primer Lauri Handicrafts & Guesthouse za spominke. Tam lahko kupiš kukso, nož ali nakit iz jelenjih rogov (rogovi severnim jelenov vsako pozno jesen odpadejo). Pri istem ponudniku pa si lahko pod vodstvom mojstra izdelaš svoj spominek iz rogov ali lesa breze.
- Izberi restavracije z lokalno pridelano hrano (npr. Arctic Restaurant, Sky Kitchen & View).
- S sabo imej svojo steklenico ali termovko za vodo. Vodo natoči iz pipe, kjerkoli.
- Izberi daljše potovanje, po možnosti izven glavne sezone, kar bo tudi bolj prijazno za tvojo denarnico. To pomeni potovanje poleti, spomladi, če želiš izkusiti zasneženo pokrajino pa od januarja do marca.
- Če obiščeš Rovaniemi v sezoni gob in jagodičevja, hodi po poteh, ki so že uhojene. Izberi turo z lokalnim vodičem. Poizkusi barjanske robide, ki rastejo le v aIpski in arktični tundri, tajgi. Izvej katero jagodičevje je Božičku najbolj všeč.
Zdaj veš, da se božična magija v Božičkovi vasi na Finskem se nikoli ne konča. Če želiš še več nasvetov pri potovanju ali pomoč pri planiranju, mi lahko pišeš. Več o Božičku pa tudi v oddaji Popotniški snep z naslovom »Avanture s severa – 2. del«. Oddajo si lahko ogledate na YouTube profilu ali pa ji prisluhnite preko Spotify aplikacije.
Pa ti povem še eno skrivnost? Božič se nikoli ne konča, saj je glavna sestavina, ki ga poganja ljubezen. Božiček, jelenčki in palčki se z vsakim dobrim dejanjem, ki ga naredi človek, napolnijo preko nevidnih vezi ljubezni, ki nas vse povezujejo. Tako vsak dan z drobnimi srčnimi dejanji, lepimi in opogumljajočimi besedami do sebe, sočloveka in naravnega okolja, ves čas obdarujemo drug drugega.
Če še danes nisi slišal, sem se odločila, da na koncu članka tudi jaz podelim nekaj te božične čarovnije preko besed in ti zaželim, da si svoje leto 2024 zapakiraš v najlepši paket vsega, kar si želiš. Hvala, da si. Svet potrebuje ljudi, ki potujejo zavestno. Hvala, da izbiraš potovati trajnostno. Naj te spremlja mir prvinskega naravnega okolja ter čarobna moč božiča in severnega sija!