Mesto tisočerih priložnosti je mingljalo na mojem seznamu “must-go” kar krepko zadnjih nekaj let. Res ob pravem času se je pod prste med brskanjem primingljala objava potovalno zelo praktično naravnane FB skupine “Po svetu” (za katero toplo priporočam, da ji sledite), o super ugodnih kartah, ki me je zagnalo v hipen nakup karte.
Mesec januar postaja čedalje bolj tako cenovno kot vremensko priročen mesec za potovanje. Zares nizke zimske temperature se vse bolj pomikajo v februar, januar pa nas tako razvaja s precej toplimi in s soncem obsijanimi dnevi, ki omogočajo lahkotna ter prijetna pohajkovanja naokrog. Prav tako se januar šteje med mesece nizke sezone, kar pomeni, da najdemo res raznovrstne ugodne letalske povezave, aktivnosti na destinacijah, ki primarno niso namenjene turistom ter tako omogočajo pristnejšo izkušnjo utripa mesta, predvsem pa bolj lahkotnejše pomikanje po vseh “must-see” točkah, saj le-te niso toliko zasičene s turisti.
Kot državljani EU lahko v ZDA potujete s potrjeno ESTA (Electronic System for Travel Authorization), katero izpolnite kar preko spleta in sicer kar direktno na uradni strani esta.cbp.dhs.gov. Proces je načeloma izredno hiter in dobite odgovor stanja še isti dan (stanje prošnje ali je bila odobrena preverite prav tako na isti spletni strani). Posebnost, ki jo ne smejo spregledati popotniki, ki so predhodno potovali na Kubo, je ta, da v kolikor ste na Kubo potovali od vključno januarja 2020 naprej, ESTA ne velja, zaprositi morate za vizo.
Način potovanja, ki ga zmerej uberem je, da si okviren plan potovanja želenih lokacij zmeraj naredim pred odhodom (kar s “pinnanjem” v Google zemljevidu in načrtovanjem posameznih dnevov v beležki telefona). Zakaj? Ker drugače preprosto izgubim preveč časa z Googlanjem na destinaciji. Za še boljšo optimizacijo potovanja vedno na sami destinaciji preverim tudi vremensko napoved in temu primerno prilagodim planirane aktivnosti.
Seveda okno spontanosti vedno puščam odprto. Odlična je prava zmes obojega, načrta in spontanosti.
Sama sem v mestu preživela polnih osem dni, z željo temeljitejšega raziskovanja mesta in ogleda vseh želenih atrakcij, lokacij.
Sprehodite se med Grand Central Terminal, Empire State Building, Chrysler Building, Murray Hill, Flatiron Building. Počitek si privoščite v Bryan Park (moj naljubši park v NY!), in/ali oddih v tišini, za knjigo, v New York Public Library (brezplačen vstop, izkušnja je neverjetna).
Raziščite ChinaTown (ustavite se v Vanessa’s Dumpling House za t.i. “najboljše” knedlje v NY – imejte s sabo gotovino, saj kartic ne sprejemajo), odpravite se v Little Italy na dober italijanski espresso, in se v poznih popoldanskih urah, ob sončnem zahodu, odpravite na sprehod po Brooklyn Bridgeu. Občutek je filmski, dodaten šarm doda “rush hour”, ko se veliko ljudi odpravi na pot proti domu, iz NY City proti Brooklynu. Ko ste na drugi strani mosta, ne spreglejte foto točke “Dumbo Manhattan Bridge”, pogled je res spektakularen, še posebaj ob sončnem zahodu.
Za razgled nad celotnim New Yorkom rezervirajte vnaprej Edge (malce dražja vstopnina, vendar razgled vreden nakupa). Po nekaj časa preživetem na 335 m visoki razgledni ploščadi, je bližnji Hudson River Park odličen za kratek odmor, preden se odpravite na daljši (cca. 2,4 km) sprehod po bivši železniški progi, ki je spremenjena v park High Line.
Brez ogleda Statue of Liberty seveda ne gre. Sama sem se ognila plačilu ogleda z ladjo tako, da sem vstopila na brezplačen South Island ferry, ki odrine vsakih 30 min za St. George, in pluje v neposredni bližini kipa. Ko prispeš do St. George, po cca. 25 min vožnje, izstopiš in ponovno počakaš na vstop za nazaj do South Island Terminal.
V neposredni bližini South Island Terminal se nahaja znameniti Financial District – Wall Street, ki ne impresionira. Pričakovala sem ulico polno moških v črnih suknjičih. Seveda so moje predstave bile filmsko pogojene, ki so se tudi hitro razblinile.
Sprehodite se še do Tribeca in vzemite v večernih urah metro do Times Squara, kjer izjemno predstavo naredijo reklamni digitalni zasloni, ulični umetniki, njihovi izdelki, ulični nastopi plesalcev, prodajalci churros-ov (morate jih poskusiti!), hot dogov in slanih prest ter polne ulice ljudi.
Naslednji dan umirite svoj ritem s sprehodom po Central Parku. Nad Wollman Rink je odlična točka za počitek in dobro fotko z ozadjem na stolpnice. Prisluhnite zvoku ptic, teh je namreč res veliko.
En celoten dan lahko namenite obisku muzejev, sama sem izbrala sledeče: Museum of the New York, Solomon R. Guggenheim in The Metropolitan Museum of Art.
Zelo enostavno, in precej ugodno – z metrojem. Sama sem kupila tedensko metro karto, ki me je stala 33$ + 1$ za kartico (cena za posamezno vstopnico je 2,75$).
V času mojega bivanja v NY je potekal NYC Must See Week, ki je trajal vse od 17. januarja do 12. februarja 2023. Ponuja precej širok nabor raznolikih atrakcij, muzejev, predstav, vstopnin po akcijskih ceni 2 za 1.
V sklopu NYC Must See Week je vključen tudi Broadway Week. Z druščino s katero smo se spoznali v HI Hostel New York (najugodnejša nastavitev z odlično povezavo do vseh predelov NY City!), kjer sem tudi bivala, smo seveda priložnost izkoristili in si ogledali Broadwaysko klasiko – muzikal Chicago po polovični ceni.
NYC Must See Week tako ponuja dodaten razlog zakaj izbrati pot v NY v tem časovnem obdobju. Vsekakor se več kot splača, predvsem, če potujete v dvoje.
New York je mesto, ki očara in tudi razočara. Očarljive filmske ulice ti dajo občutek sanjarjenja in vzhičenosti, napolnijo te z energijo, novimi idejami in željo po izkoriščanju vsakega dela dneva posebaj. Del, ki razočara, je močna prisotnost individualizma na vsakem koraku.
Vendar kljub temu, občutek, ki mi ga je New York pustil, je razlog, da se najverjetneje vrnem v bližnji prihodnosti.