Valencia je tretje največje mesto v Španiji s skupno okoli 800.000 prebivalcev, slovi pa predvsem po svoji pristaniški prostornini. Ime samega mesta je latinsko ime Valentia, kar dejansko pomeni moč ali pogum. Svojo moč je pridobila v 15. stoletju, ko je prišlo do ekonomskega širjenja območja, prav tako je postala zelo močna lokalna industrija, ne smemo pa pozabiti na finančne institucije, saj je bila zelo uspešna pri trgovanju.
Ljudje v Valencii so zelo zelo prijazni in vedno pripravljeni pomagati. Velika večina jih razume in tudi govori angleško. Nekateri malo slabše, vendar dovolj dobro, da se na koncu zmeniš vse. Kulinarika je izjemna in odločila sva se, da se sprehodiva do restavracije Puerta del Mar in poizkusiva eno izmed njihovih okusnih Paell. Restavracija se nahaja blizu mestnega središča in slovi po izjemnih Paellah. So pa cene ob rahli neprevidnosti dokaj visoke. Pred naročilom preverite, če cena na meniju velja na osebo ali na jed. Tako se boste izognili morebitnemu visokemu računu in slabi volji. Njihova najbolj znamenita Paella je Paella Valenciana, ki vsebuje zajca in polže. Poskusila pa sva tudi Tapas in sicer Patatas Bravas v restavraciji Bar&Kitchen, katerega okus naju je navdušil. Seveda pa ni šlo brez slaščic, ki so v Valencii več kot odlične. Najin nov moto je: »Če želiš jesti dobre in poceni slaščice, obišči Valencio«. Ob sprehodih po mestu sva večkrat naletela na reklamo o Fartonih zato sva preverila, kaj se skriva v ozadju. To je kruh s sladkorjem, ki mu večkrat družbo dela Horchata, vegansko mleko, katerega domačini še dodatno sladkajo. Seveda pa Valencie ne smete zapustiti, ne da bi se odžejali s pijačo, ki sliši na ime Agua de Valencia. Pijača narejena iz pomarančnega soka, vodke, gina, sladkorja in šampanjca ter prijetno ohlajena z ledenimi kockami.
Pred potovanjem sva mnogokrat slišala za besedo Siesta, njen točen pomen pa sva razumela šele ob sprehajanju med zaspanimi ulicami. Dnevi se v Španiji začnejo kasneje in večina trgovin, barov in znamenitosti se odpre šele po 10.00 uri. Ne preostane ti nič drugega, kot da podaljšaš svoje jutranje spanje, če se tvoj dan mora obvezno začeti z jutranjo kavo. V času Sieste se vse storitve, razen trgovin z živili, zaprejo nekje ob 14.00 uri, ko se domačini po štirih urah dela odpravijo na popoldanski počitek. Počitek traja okoli dve uri, lahko pa se zavleče vse do 19.00 ure. To pomeni, da je nočno življenje v Valencii v polnem pogonu, jutra pa seveda zaspana in počasna.
Muzeji po Valencii so zelo poceni. Za njih boste odšteli maksimalno 3 evre po osebi, nekateri od njih pa so ob nedeljah celo brezplačni. Največ boste odšteli za Oceanografic in Biopark, ampak naj vas to ne odvrne od ogleda.
Obisk Valencie priporočava v mesecu septembru, ko so temperature nižje. Če želite prihraniti na nočitvi, pa se lahko odločite za bivanje nekoliko izven mestnega središča, za premike po mestu pa uporabite mestni promet, ki je zelo urejen in dostopen ter okolju prijazen. Na voljo imate uporabo metroja, podzemne železnice, avtobusov in koles.
Petra Butina