Angkor Wat v prevodu pomeni »mesto templjev« in je največji religiozni spomenik na svetu. Zgrajen je bil v dvanajstem stoletju in je eden najlepših svetovnih arhitekturnih dosežkov.
Phnom Penh je glavno in najbolj naseljeno mesto v Kambodži. Nekoč znano kot »azijski biser« velja za eno najlepših francosko zgrajenih mest v Indokitajski. Phnom Penh je skupaj s Siem Reapom pomembna turistična destinacija Kambodže.
V Kambodžo sem priletela iz Malezije in se odločila nekaj noči preživeti v prestolnici Phnom Penh blizu reke Mekong. Če boste v glavnem mestu preživeli nekaj dni, priporočam, da obiščete kraljevo palačo, se sprehodite med uličicami med prodajalci kokosa, nakita in vsega mogočega, a za vpogled v težko zgodovino države predlagam obisk zapora Tuol Sleng S-21 in ogled polj smrti (angl. Killing Fields), ki se nahajajo malo izven mesta.
V mestu sem tako poleg ostalih znamenitosti obiskala dva muzeja, in sicer muzej genocida oziroma bivši zapor S-21 v Phnom Penhu in drugega zunaj mesta. Polja smrti se nahajajo približno 12 kilometrov izven centra mesta Phnom Penh, sem pa so pripeljali zapornike iz S 21, da bi jih ubili.
Muzej genocida Tuol Sleng je torej bivši zapor zloglasnega centra S-21, režima Rdečih Kmerov. Nahaja se v osrčju Phnom Penha in hrani dokaze o tragičnem obdobju v kamboški zgodovini. Polja smrti so številna mesta v Kambodži, kjer je režim Rdečih Kmerov ubil in pokopal več kot milijon ljudi takoj po koncu njihove državljanske vojne, ki je trajala med letoma 1970 in 1975. Rdeči Kmeri so aretirali in usmrtili skoraj vse, ki so bili osumljeni povezav s prejšnjo vlado ali s tujimi vladami, pa tudi vse strokovnjake in intelektualce. Tarče preganjanja so bili Vietnamci, Tajci, Kitajci in budistični menihi in ob obisku muzeja S-21 te kar malce stisne pri srcu, ko vidiš celice, kamor so priklenili zapornike, na stenah naokoli pa vise slike usmrčenih.
Toda poleg težke zgodovine je današnje glavno mesto lepo in živahno in moja naslednja postaja je bila mala srčkana vasica Siem Reap in blizu nje ogled največjega religioznega spomenika sveta.
Siem Reap je zelo živahna vas. Tukaj lahko spite v hostlih tudi samo za en evro na noč. Za popotnika je to torej zelo ugodna država. V Siem Reapu je tudi veliko restavracij v zahodnem slogu, saj je to turistično mesto, zato lahko uživate tudi v hrani, ne le v obisku vasi in okoliških atrakcijah.
Kupila sem tridnevno vstopnico ter najela voznika s tuk-tukom, da me je prevažal med vsemi templji, saj so ti od vasi oddaljeni približno pet kilometrov. Tako imaš svojega voznika ves dan, nekako od osmih zjutraj do pozno popoldne, ko si sicer že utrujen od hoje med templji in od žgočega sonca.
Angkor je bilo glavno mesto Kmerskega cesarstva. Mesto in cesarstvo sta cvetela približno od 9. do 15. stoletja. V mestu se nahaja veličastni tempelj Angkor Wat, ena najbolj priljubljenih turističnih znamenitosti Kambodže. Beseda Angkor izhaja iz sanskrta in pomeni »mesto«. Razprostira se na 400 kvadratnih kilometrih in je sestavljen iz 72 večjih templjev oziroma ostalih zgradb.
Glavni tempelj v Angkorju se torej imenuje Angkor Wat in je največja verska zgradba na svetu ter najpomembnejši tempelj mesta Angkor. Obiskati Angkor Wat je želja marsikaterega popotnika, ki pride v Azijo od drugod. To je ogromen tempeljski kompleks, za obisk katerega si je treba vzeti čas. Prvotno je bil zgrajen kot hindujski tempelj v času Kmerskega cesarstva, proti koncu 12. stoletja pa se je postopoma preoblikoval v budistični tempelj. Tempelj je vrhunec visokega klasičnega sloga kmerske arhitekture in je postal simbol Kambodže, saj se pojavlja tudi na državni zastavi. Tempelj sem obiskala pozno popoldne, zanj pa sem si vzela malo več kot dve uri in ob njem počakala tudi na sončni zahod. Vajo sem ponovila naslednji dan ob sončnem vzhodu in moram priznati, da je res veličasten.
Eden lepših templjev zame je bil tempelj Bajon. Ta čudovit tempelj iz 12. stoletja je bil zasnovan s 54 stolpi; vsak stolp je bil izrezljan z budističnimi obrazi in med obiskom tega templja se ti zdi, da te nekdo opazuje z vseh zornih kotov. Tempelj Ta Prohm pa je poseben, ker ga delno pokrivajo starodavna drevesa. Veličastno drevo vrste Ceiba pentandra oziroma kapokovec je desetletja objemalo tempelj, kar je ustvarilo zanimive oblike, hkrati pa je bil to odličen kraj za fotografijo. Še eden izmed lepših templjev je tempelj Ta Keo, ki se nahaja v bližini znamenitega Bajona.
Do 13. stoletja je bilo glavno mesto Kambodže Angkor, nato pa se je zaradi ponavljajočih se invazij Tajcev z zahoda in pritiska na Kmere preselilo iz Angkorja v Phnom Penh, ki je ostalo glavno mesto vse do danes.
Nedaleč od vasice Siem Reap lahko obiščete jezero Tonle Sap, in to kar z vodnim taksijem. Tonle Sap je največje sladkovodno jezero Jugovzhodne Azije, vključno z njegovimi številnimi rečnimi pritoki in odtoki, vmes švigajočimi kanali ter manjšimi jezeri in mlakužami. Če v Kambodži potuješ izključno po kopnem, ti ta del države lahko ostane povsem skrit in nedosegljiv, zlasti izven glavne deževne sezone, ko se zaradi pomanjkanja padavin bregovi jezera umaknejo daleč v notranjost in se iztekajo v Mekong. V času najhujših nalivov med junijem in septembrom pa se tok reke zaradi navala vode obrne v nasprotno smer in tako napaja jezero, katerega obseg se v tem času potem poveča kar za petkrat. Z naše ladje sem opazovala tamkajšnje življenje, ko smo počasi pluli po rečnih kanalih mimo tako imenovanih »plavajočih vasi« in hiš, postavljenih na visokih koliščih.
Sihanoukville, znano tudi kot Kampong Som, je obalno mestece in glavno mesto province Sihanoukville, ki leži na jugozahodu države v Tajskem zalivu. Sihanoukville je čudovit zaključek vsakega potepanja v Kambodži in je kraj, kjer se lahko sprostiš na plaži, uživaš v sveži morski hrani ali pa se odpraviš na odkrivanje podvodnega sveta.
Kambodža ima kljub težki zgodovini mnogo obiskovalcev z vsega sveta, je čudovita dežela, in, kar je pomembno, tudi ni predraga za potovanje. S svojimi ljubkimi vasicami in prijaznimi domačini je bila zame vmesni postanek med Malezijo in Tajsko, ki je bila moja naslednja postaja, o njej pa več v naslednjem članku.