Uvodoma povzemamo realizacijo programa z nekoliko daljšim nazivom »Poslanstvo in naloge nacionalne Youth Hostelske asociacije in izvajanje programa mladinskega popotništva in mladinskih prenočišč na področju RS in v mednarodnem okolju s poudarkom na neformalnem učenju mladih z namenom dviga njihovih državljanskih, medkulturnih in socialnih kompetenc, še posebej mladih z manj priložnostmi in razvoju mladinskega sektorja, kot tudi znanj v okviru organiziranih učnih procesov mladinskega dela, aktivnem državljanstvu, participaciji v demokratičnih procesih in prostovoljstvu ter socialne vključenosti, večkulturnosti, inovativnosti in kreativnosti mladine« v letih 2022 in 2023, ki je, čeprav je zaradi epidemije COVID-19 potekala bistveno drugače, kot smo si zastavili, večinoma dosegla zastavljene cilje ob neštetih sprotnih prilagoditvah in prestavljanju aktivnosti na splet.
Za razliko od prejšnjega obdobja smo v letih 2022 in 2023 precej napredovali na področju »Neformalno učenje, usposabljanja in pridobivanja kompetenc kot tudi znanj v okviru organiziranih učnih procesov mladinskega dela«, saj je zaključek pandemije pomenil nov zagon, dodatno pa smo ohranili spletne izvedbe tistih aktivnosti, kjer smo smatrali, da gre za malenkostno zmanjšanje kakovosti ter bistveno povečanje dosega. S področja »Aktivno državljanstvo, participacija v demokratičnih procesih in prostovoljstvo« ponovno beležimo bistven porast števila prostovoljcev v organizaciji, poleg kvantitete pa se izboljšujejo tudi povprečne kompetence prostovoljcev, ki želijo sodelovati pri vedno bolj zahtevnih projektih in programih, tako da na tem področju ne zaznavamo bistvenih ovir. Enako smo zadovoljni z aktivnostmi na področju »Socialna vključenost, večkulturnost, inovativnost in kreativnost mladine«, saj preko natečajev, ki jih objavljamo, prejemamo vedno več kreativnih idej in predlogov.
Na področju usposabljanja mladinskih delavcev smo izvedli dve izobraževalni ekskurziji, in sicer za 33 oseb v Maroko v januarju in za 42 oseb v Grčijo v novembru 2023. Dodatno smo izvedli izobraževanje v Podcerkvi pri Ložu, na katerem je bilo 14 udeležencev.
V novembru 2022 smo izvedli usposabljanje za mladinske delavce s področja trajnostne mobilnosti, in sicer za 16 udeležencev ter v februarju 2023 s področja prostovoljstva za 18 udeležencev.
Nadalje smo izdali kar 14 izvodov spletne revije, ki je dosegljiva na www.globetrotter.si, v vsaki pa je med 10 in 20 prispevkov oziroma približno 200 koristnih člankov za promocijo trajnostne mobilnosti za mlade, predvsem tiste z manj priložnostmi.
Realizacijo programa ocenjujemo z odlično oceno, h kateremu pripomore naša pravočasna usmerjenost v digitalno mladinsko delo še v časih, ko to ni bilo ne razširjeno ne priporočano. Prav s pomočjo digitalnega mladinskega dela v preteklih letih, ko smo mlade iskali tam, kjer se nahajajo (mlade, ki smo jih vključevali v organizacijo, pa smo našli predvsem šolah, še več pa na spletu), v obdobju epidemije nismo imeli takšnih težav kot nekatere druge organizacije. Kot uspeh zagotovo štejemo ponovno pridobitev kar treh uspešno izvedenih projektov ERASMUS+, katerih začetek pa smo žal prestavili v leti 2022 in 2023, saj je bilo kakršnokoli načrtovanje mladinske izmenjave ali usposabljanja v letu 2021 nemogoče.
V okviru Zelene sheme smo dobili dva nova hostla, in sicer MC Pekarna Maribor in MC Velenje. Nadalje smo se v veliki meri posvečali raziskovalnemu delu. Pozitivna posledica vseh prilagoditev je bila tudi (že drugič) uspešna kandidatura na razpisu MJU. Prav posebej pa smo ponosni na mednarodni projekt, v katerem smo partnerji, in sicer Travel Different for Future, ki je podrobno opisan na https://www.traveldifferent.org/si.
V tem poročilu že govorimo o raziskavah, ki jih izvajamo praviloma dvakrat letno in služijo predvsem za usklajevanje naših ukrepov in tako smo tudi v letih 2022 in 2023 izvajali aktivnosti okrepljeno, saj so z epidemijo na tem področju nastali tektonski premiki. Glede na poslanstvo in prijavljen program je nekatere učinke težko, nekatere pa nemogoče meriti. Lep primer aktivnosti je »Sleep for peace« oziroma »Say HI! for Peace«, kjer ne moremo izmeriti rezultatov, saj so pričakovani rezultati boljše razumevanje med mladimi, krepitev pomena miru in medkulturnega sodelovanja. Vidni so tudi rezultati aktivnosti na področju zbiranja dohodnine, saj smo ponovno omogočili številnim otrokom iz socialno šibkih okolij krompirjeve počitnice na Debelem Rtiču. O učinku pa zagotovo govorijo številke, saj smo na področju digitalnega spodbujanja mladinskega popotništva in mladinske mobilnosti bili zelo uspešni. Če smo v letu 2021 presegli tri pomembne mejnike – 4 milijone odprtih strani, 25 milijonov zadetkov in pol milijona unikatnih obiskov spletne strani, smo te rezultate še izboljšali in tako v letu 2022 beležili kar 4.763.422 odprtih strani, 30.444.919 zadetkov ter 575.944 unikatnih obiskov, podobne rezultate pa smo beležili tudi v letu 2023. Ti podatki vključujejo tako osnovno spletno stran www.youth-hostel.si kot tudi spletno revijo na www.globetrotter.si.