Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Popolna fotografija s potovanja in kako jo lahko posnameš tudi ti

Bolj tehničen pristop k razumevanju fotoaparata

Si že slišal za »hitrost zaklopa«, »zaslonko« in »ISO« in ali se ti o omenjenih besedah kaj sanja ali veš kaj pomenijo? Si že kdaj preizkusil ročni način pri fotoaparatu? Še vedno želiš kratek povzetek, da boš pripravljen ustvariti POPOLNO FOTOGRAFIJO? Potem beri naprej!

Vsebina

Začnimo z dolgočasnimi stvarmi v nekaj vrsticah:
– Hitrost zaklopa (S) pomeni, kako dolgo je zaklop odprt do zajema posnetka (to označujemo s številkami, ki predstavljajo delček sekunde, na primer 1/8, 1/60, 1/250 ...).

MANJŠA kot je številka, dlje časa bo zaklop odprt, kar pomeni, da bo do senzorja fotoaparata prišlo več svetlobe. Uporaba manjše številke S med držanjem fotoaparata v roki lahko povzroči, da je fotografija zabrisana, saj zajame gibanje vsakršnega še tako majhnega gibanja, vključno z gibanjem tvojih rok (tj. ¼, 1/15, 1/25 ...).

VEČJA kot je številka, manj časa bo zaklop odprt, kar pomeni, da bo do senzorja fotoaparata prišlo manj svetlobe. Uporaba večje številke S pomaga ustvariti fotografijo, tako da zamrzne vsakršno gibanje, ne da bi pri tem bila fotografija zabrisana (tj. običajno kateri koli delček sekunde, večji od 1/60 do 1/80).

– Zaslonka (A) (to označujemo s črko f) pomeni, kako velika ali majhna bo odprtina v objektivu fotoaparata, in vpliva na količino svetlobe, ki jo odprtina prepušča, kot tudi na globinsko ostrino.

MANJŠA kot je številka, večja bo odprtina: do senzorja fotoaparata bo prišlo več svetlobe in fotografija bo imela manjšo globinsko ostrino (tj. f/1.4, f/1.8, f/2, f/2.8 ...).

VEČJA kot je številka, manjša bo odprtina: do senzorja fotoaparata bo prišlo manj svetlobe in fotografija bo imela večjo globinsko ostrino (tj. f/11, f/13, f/16 ...).

– ISO označuje svetlobno občutljivost senzorja fotoaparata.
MANJŠA kot je številka, manjša bo občutljivost senzorja na svetlobo in kakovost fotografije bo boljša (tj. 100, 250, 400 ...).

VEČJA kot je številka, večja bo občutljivost senzorja na svetlobo in kakovost fotografije bo slabša; pojavi se šum (zrnatost in manjša izostrenost) (tj. 1250, 3200 ...).

Ko torej prideš tako daleč, ti močno predlagam, da se na različnih lokacijah poigraš z različnimi nastavitvami, da vidiš, kako vplivajo na svetlobo in globinsko ostrino tvojih fotografij. Ko ugotoviš in dojameš, kako to deluje, bo vse ostalo popolnoma enostavno. Vaja dela mojstra. Pojdi ven, raziskuj in na različnih mestih ustvarjaj fotografije; podnevi, ponoči, v mestu, v gozdu ... Bodi ustvarjalen!

In še zadnji nasvet, da boš še izboljšal svoje fotografiranje. Vse je odvisno od razporeditve. Predstavljaj si, da je fotografija razdeljena na devet enakih delov, tako da pri vsaki fotografiji »narišeš« dve vodoravni in navpični črti (t. i. tretjine). Vidiš presečišča, kjer se črte križajo? Imenujejo se »točke pozornosti« in te so štiri. Postavi kateri koli motiv ali predmet na presečišča ali celo na črte in tvoja fotografija bo takoj veliko privlačnejša in zanimivejša. In VEDNO, ne glede na kar koli, upoštevaj naslednje: poravnaj črto horizonta in jo postavi v prvo ali drugo tretjino ali na sredino fotografije.

V spodnji razpredelnici je slikovni prikaz, kjer lahko naenkrat vidiš vse, kar je opisano zgoraj. Tako boš lažje razumel nastavitve svojega fotoaparata. K razpredelnici se lahko vrneš in si z njo pomagaš, kadar koli želiš. Vsi smo enkrat začeli iz nič.

 

Sandra_Yniguez_1

 

Če si v dvomih ali imaš vprašanja o fotografiranju, me lahko kontaktiraš na syphotography.93@gmail.com in z veseljem ti pomagam rešiti kakršno koli težavo, ki jo boš imel na tem področju.

Sorodni članki