Grški polotok Peloponez je priljubljena turistična destinacija, kamor letno odpotuje na tisoče turistov, ki si želijo raziskati grško kulturo z arheološkimi najdišči, zgodovinskimi cerkvami in samostani, sodobnimi mesti, kamnitimi vasmi ter čudovitimi plažami kot tudi gorskimi turističnimi središči za pohodništvo, smučanje in druge visokogorske aktivnosti.
Z največjim mestom Patras v severnem predelu Ahaja so za obiskovalce otvorjeni muzeji, v katerih so shranjeni primerki iz različnih grških obdobij. Prav tako pa so na ogled gledališke predstave v gledališču Apolon ali sakralna arhitektura in umetnost v pravoslavni cerkvi sv. Andreja, ki je nastala v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Mestno pristanišče, preko katerega se odvija javni potniški promet in trgovina z drugimi državami, imenovano »Grška vrata na zahod«, je najpomembnejše komercialno središče polotoka z mednarodnimi povezavami. Potuj s popotniškimi nasveti ter spoznaj polotok Peloponez.
Življenje na Peloponezu je v tesni navezavi z zgodovinskimi dejstvi in naseljevanjem polotoka od prazgodovinskih časov naprej. Po grški mitologiji je polotok ime pridobil po kralju Pelopsu, ki je vladal mestu Pisi ter ustanovil znamenite olimpijske igre z začetkom v 8. stoletju pr. n. št. Pomen imena Peloponez je prevod za otok ali polotok, na katerem že iz časov bronaste dobe poznamo visoko razvito predgrško mikensko kulturo, ki je ob Peleponezu živela na Kreti in v Beociji.
Kasneje, za časa srednjega veka in vladavine Bizantinskega in Otomanskega cesarstva ter nadalje Beneške republike, se je polotok imenoval Morea, njegovi prebivalci pa Moraiti. Nekdanja antična mesta Argos, Korint in Megalopoli kakor tudi antična mestna država Šparta so znana po sužnjelastniški in militaristični družbi, ki je pripadnike vojaške lige in prebivalce polotoka pahnila v velike vojne 5. stoletja pr. n. št. kot so grško-perzijske in 27 let dolgo trajajoče peloponeške vojne.
Mikene so grško arheološko najdišče, kjer je med letoma 1350 do 1200 pr. n. št. v pozni bronasti dobi delovala mikenska kultura s prebivalci ljudstva kraljeve rodbine Atridov. Arheološko najdišče s citadelo obsega prenekatere ostaline, kot na primer levja vrata, kiklopski zid in kraljevi grobnici.
Epidaver je majhno antično mesto, ob katerem sta zgrajena dva sodobna mesta Palaja Epidaver in Nea Epidaver. Ime mesta izhaja iz grške mitologije po junaku Epidavru, sinu boga svetlobe in sonca Apolona. Antično mesto prikazuje Asklepijevo svetišče in tipično starogrško epidavrsko gledališče.
Olimpija manjše starogrško mesto z arheološkim najdiščem, kjer so shranjene ostaline antičnega stadiona, je prepoznavno po prvih olimpijskih igrah, ki so bile izvedene vsake štiri leta od 8. stoletja pr. n. št. pa vse do 4. stoletja n. št. Na območju je bilo odkritih preko 750 stavb in 70 templjev.
Peloponez z vsemi atraktivnimi destinacijami pripoveduje zgodbo preteklosti in prednikov grkov, ki so ustvarili visoko grško kulturo. Celotna regija polotoka vključuje mnoga zgodovinska mesta, v katerih najdemo arheološke ostaline starogrške kulture. Mistra, Navplij, Nemea in Šparta so samo nekatera imena starih antičnih grških mest in mestnih držav, ki pojasnjujejo življenje in navade na polotoku, ločena od zahodne centralne Grčije s Korintskim zalivom in 6,4 kilometra dolgim prekopom.
Turistične znamenitosti v Mistri, nekdanji bizantinski prestolnici, s samostani, cerkvami in palačami pojasnjujejo srednjeveško obdobje od 13. do 15. stoletja, medtem ko v Navpliju odkrijemo beneško citadelo iz začetka 18. stoletja postavljeno na 216 metrov visoki skali. Nemea starogrško preteklost pripoveduje s stadionom ob Zevsovem templju iz 6. stoletja pr. n. št.; antična Šparta pa z akropolo in agoro ter verskim in upravnim središčem z začetkom v 8. stoletju pr. n. št.
Sodobna ureditev južne peloponeške regije sestavlja pet regionalnih okrajev Arcadio, Argolido, Korintijo, Lakonijo in Mesenijo z glavnim mestom Kalamato, ki jo nadzira decentralizirana uprava zahodne Grčije z Jonskimi otoki na Peleponezu, s sedežem v največjem mestu polotoka Patrasu. Po polotoku lahko potuješ trajnostno z osrednjim javnim medkrajevnim potniškim prevozom, avtobusom – KTEL, vlakom ali trajektom, ki te odpelje do nekaterih grških otokov, mest in izven države v Italijo.
Severni peloponeški okraji, Ahaja, Elida in otoki na vzhodni strani polotoka pa delujejo z glavnim mestom Patras, tretjim največjim mestom v Grčiji. Med drugim je Patras poznan po največjem karnevalu Grčije, Patrino karnavali, s 180-letno tradicijo, kjer se odvija več različnih dogodkov z zaključkom karnevala, ko obredno izvedejo sežig kralja na ulici St. Nikolaos.
Za spoznavanje grškega Peloponeza smo pripravili pestro ponudbo atraktivnih turističnih aktivnosti, s katerimi se lahko seznaniš z zgodovinskimi dejstvi in kulturno raznovrstnostjo grške kulture.
Podoživi antično grško zgodovino s posebno napravo virtualne resničnosti in avdio vodnikom v osmih jezikih. Dnevna tura zajema obisk Korintskega prekopa, Miken, epidavrskega gledališča in mesta Navplij. Obenem rezerviraj turo za samostojen ogled antičnega Korinta, mestne državice ob Korintskem prekopu, kjer lahko preko avdiovizualne aplikacije spoznaš petnajst zgodovinskih turističnih znamenitosti, od katerih je trinajst predstavljenih s 3D modeli, panoramskimi predstavitvami in predstavnostnimi videi. S Herakliona, največjega mesta na otoku Kreti, odjadraj na neposeljen otok Dia ter se preizkusi v veslanju s supom in potapljanju. Izvedel boš vse o zgodovini otoka in njegovi legendi, ki govori o tem, na kakšen način je prišlo do nastanka otoka.
Odkrivaj naprej in razišči otok Kreto s palačo na Knososu, arheološkimi ostalinami iz obdobja bronaste dobe ter se približaj skrivnostni minojski kulturi in njeni politični ureditvi. Ogledaš si lahko restavrirane stenske poslikave, prestolno sobo kralja Minosa in palačo iz leta 2000 pr. n. št. Križarjenje na Kreti s pristanišča Kissamos do lagune Balos in otoka Gramvousa je sproščujoča tura, na kateri lahko uživaš v razgledu na turkizno morje in zlato peščeno obalo. Videl boš osupljive pečine in skalovje, stare razbitine ladje ter benečansko palačo Gramvousa, zgrajeno v 16. stoletju. Ravno tako lahko s Krfa nadaljuješ potep do otokov Paxos, Antipaxos in morskih jam ter si vzameš čas za oddih na Paxosu v pristaniškem mestu Gaios. Celodnevna tura nudi sprostitev na čudovitih plažah, kjer si lahko omisliš poležavanje na vročem pesku ali kakšno izmed vodnih aktivnosti.
Osvajanje grškega polotoka in grške kulture na potovanju po Grčiji postane veliko lažje z razumevanjem modernega grškega jezika, ki se je oblikoval po razpadu Bizantinskega cesarstva v 15. stoletju. Kot začetnik si lahko pri učenju moderne grščine pomagaš z osnovnimi besednimi zvezami in slovarjem besed za sporazumevanje, ki so zbrane v knjižni izdaji – Greek Phrasebook & Dictionary. Knjižna izdaja ob slovarju s 3500 besedami je odličen pripomoček za vse popotnike, tako poznavalce grškega jezika kot tudi začetnike. Zbrane tematike bralca popotnika povedejo do vseh najbolj ključnih informacij, s katerimi pride v stik na potovanju. Tako postane učenje jezika pri raziskovanju Peloponeza zabavno in zanimivo.
Da bi pred odhodom spoznal izkušnjo popotnice, ki je že bila v Grčiji in na grškem polotoku Peloponez, ter poizvedel, kako je preživela potek potovanja in kaj si je ogledala, ti predlagamo, da si prebereš potopis z naslovom Jesenska Grčija.