Savdska Arabija se je kot ena zadnjih držav na svetu odprla za turizem. Še do leta 2019 so tujci lahko dobili le romarsko vizo za muslimane, za romanje v Meko, ali pa delavsko vizo za tujo delovno silo, ki jo v Savdski Arabiji zelo potrebujejo. Turističnih vizumov niso izdajali. No, leta 2019 se je to spremenilo in od takrat naprej, s krajšim premorom tekom pandemije covida, je država odprta tudi za turiste.
Vsak, ki je že bil v npr. Dubaju oz. Združenih arabskih emiratih ali pa v Omanu, ima verjetno predstavo, da bo Savdska Arabija nekaj temu podobnega. Kako tudi ne, saj so vse te države na Arabskem polotoku in so si po kulturi in zgodovini precej podobne. A izkazalo se je, da temu ni tako. Naju, ki sva v Savdsko Arabijo potovala aprila 2024, je izredno presenetilo dejstvo, da je Savdska Arabija svetove stran od Omana ali Združenih arabskih emiratov.
Blišč in beda je besedna zveza, ki se mi zdi, da najbolje opiše Savdsko Arabijo. In to na različnih področjih. Že hitro po prihodu v Savdsko Arabijo sva opazila razliko med zelo revnimi in zelo bogatimi. Redka večja mesta v državi, sploh tista, ki so pomembnejša za kraljevo družino oz. državno ekonomijo, so vsa svetleča, z megalomanskimi stavbami, ogromnimi nakupovalnimi središči, a prva stranska ulica pokaže še drugo realnost. Precej nižji sloj ljudi, umazanijo in kupe smeti. Ko sva se z najetim avtomobilom vozila po državi, sva videla res revne vasice, razpadajoče hiše, pastirje z ovcami v suhi puščavi – čisto nekaj drugega, kar sva si prej predstavljala. Ti prizori so naju bolj spomnili na kakšno sahelsko državo v Afriki kot pa na Arabski polotok. Tudi npr. Oman ima opazne razlike med mesti in podeželjem, a tam take revščine kot v Savdski Arabiji, nisva videla, prav tako pa tudi ne takega blišča.
Podobno je s turizmom v Savdski Arabiji. Blišč in beda (oz. neobstoj turizma). Trudijo se z razvojem turizma, da bi aktivnosti, znamenitosti, nastanitve, restavracije in celotno turistično ponudbo dvignili na visok nivo.
En tak res uspešen primer razvoja turizma vidimo v kraju AlUla na severu države. Tam so najpomembnejši arheološki ostanki Savdske Arabije – grobnice Nabetancev, ljudstva, ki je v sosednji Jordaniji postavilo znamenito Petro, tu v Savdski Arabiji pa kar nekaj Petri podobnih templjev in grobnic. In v AlUli vse funkcionira – javni prevoz, turistične informacije, prodaja spominkov, restavracije, vodeni ogledi – ni da ni. Stvari, ki so v večjem delu Savdske Arabije še čisto nepoznane. Da bi v kakšnem drugem kraju iskal turistične informacije, bi dobil odgovor: »Saj se hecaš, a ne? Tega tu ni.«
AlUla je oaza v večih pomenih. V direktnem pomenu gotovo, saj je AlUla v soteski, kamor se steka voda iz okoliških gora in napaja velik nasad datljevih palm. Pa tudi v prenesenem pomenu. Nekaj dni sva potovala po suhi pokrajini Savdske Arabije, kjer ni bilo nikjer nobenega turista, pa tudi turistične infrastrukture zelo malo, vse je bilo zelo surovo in težko se je bilo znajti. Čisto vsi napisi so bili recimo v arabščini. Ko sva prišla v AlUlo, pa so tam vsi govorili angleško, vsi napisi v angleščini, vse je bilo dobro organizirano, ogromno možnosti za nastanitve, izlete in veliko ponudbe.
Ja, prav odpočila sva si v AlUli in potrdim lahko, da je super videti starodavne grobnice, puščavo in oazo, pa tudi sodobne dosežke arhitekture in inženirstva. Recimo, največja stavba iz ogledal, Maraya, se nahaja tam. Hkrati pa imate na dosegu roke trgovino, restavracijo in letališče. Izbira nastanitev je ogromna. Večinoma so to prestižni hoteli, najti pa se da tudi kakšna preprosta soba. Tako da lahko rečem, da je to kraj, ki zadostuje potrebam vsakega turista. Od tistih, ki iščejo luksuz, pa do tistih bolj avanturističnih, z nižjim potovalnim proračunom, čeprav je izbire in ponudbe za bogatejše turiste več.
Savdska Arabija ima tudi dolgo obalo Rdečega morja, kjer so čudovite peščene plaže in prekrasen podvodni svet. In tam spet vidimo ta razdor. Mesto Umluj je tak primer. Celo mesto ima eno samo urejeno plažo za kopanje. To pri njih pomeni, da je plaža ograjena z bojami. Preostali del obale, ki je, roko na srce, veliko lepši kot tista plaža, pa je del parka. Ljudje tam ob večerih posedajo in opazujejo sonce, ki gre tu direktno v morje, kopa pa se nihče ne. Park je bil nekoč lep, danes je predvsem zdelan in nevzdrževan. Mivkasta plaža kar kliče, morje s koralami na dosegu roke tudi, a razen naju dveh »čudnih« turistov, se ni kopal nihče. In tudi ni bilo nobenega drugega turista.
Drugačna je situacija na otokih v okolici omenjenega kraja. Vsa pozornost za razvoj turizma se je obrnila tja, na samo mesto pa so kar malo pozabili. Tiste otoke so poimenovali »Savdski Maldivi«, saj so res idilični, s peščenimi plažami, obdani s turkizno vodo in koralnimi grebeni. In tudi turistična ponudba, ki jo tam pripravljajo, je zelo podobna Maldivom. Let na otoke je s helikopterjem ali hidroplanom (letalo, ki pristane na vodi), tam pa te potem pričakajo vile nad morjem, ultra luksuzni resorti, možnosti za izlete, masaže – kar si srce poželi. Sanjsko, a za precej visoko vsoto denarja.
Torej kako se razvija turizem v Savdski Arabiji? Najin odgovor je: definitivno v smeri luksuznega turizma. Za tiste, ki imajo dovolj debele denarnice, Savdska Arabija ponuja ogromno možnosti, da zapravijo svoj denar. Razvajajo se lahko na različnih lokacijah po državi, preizkusijo različne aktivnosti in jedo v najboljših restavracijah. Za tiste bolj popotniške duše pa je Savdska Arabija zaenkrat kar trd oreh. Nastanitev izven večjih mest je malo, so precej preproste, a za svojo kvaliteto tudi drage, javnega prevoza je zelo malo in za raziskovanje države je najem avtomobila praktično nujen. Domačini so v večini primerov izredno gostoljubni, a presenečeni, ko vidijo turista. Načeloma so bili prepričani, da sva pač tujca, ki delava v Savdski Arabiji in sva slučajno npr. za vikend na izletu v določenem delu države.
Pustimo se torej presenetiti, kako se bo savdski turizem razvijal, a zaenkrat kaže, da bo ponudbe več za tiste, ki želijo potovati bolj luksuzno, in ne za avanturiste. Če torej želite na poročno potovanje, pa so vam Maldivi predaleč, bi pa vseeno nekaj podobnega, vsekakor priporočava Savdsko Arabijo. Let je dolg le okoli pet ur iz srednjeevropskih letališč, ponudba in narava pa je zelo primerljiva Maldivom.