Odpotovanje za krajši ali tudi daljši čas v glavno mesto Madžarske, ki se nahaja ob reki Donavi, lahko popotniku ponudi veliko možnosti po sprostitvi in ogledu kulturne bogatosti s turističnimi znamenitostmi svetovne prestolnice, kot je Budimpešta. Središče zdravilišč in term bo prav gotovo za vsakogar tista destinacija, kjer se lahko obiskovalec sprosti in si vzame čas zase. Nekoč ločeni mesti na obrežjih reke Donave, današnjih predelov Budima in Pešte, sta bili uradno združeni leta 1873 ter poimenovani Budimpešta. Dandanes v mestu živi 1,7 milijona prebivalcev, od katerih so rezidenti v večjem delu madžari ter v manjšem odstotku še nekaterih drugih nacionalnosti kot na primer Hrvaške, Nemčije, Romunije in Slovaške. Na Madžarsko in v prestolnico Budimpešto vsako leto potuje več milijonov turistov, ki si privoščijo potepanje po državi. Odpotuj v prestolnico Budimpešto skupaj s praktičnimi popotniškimi nasveti za potovanje, ki smo jih pripravili za vaš oddih.
Budim ali Budimski pašaluk je zahodni predel mesta Budimpešta, v katerem so bile postavljene pomembne madžarske turistične znamenitosti, kot so citadela ali trdnjava za samostojno obrambo iz 19. stoletja, kot tudi Budimski grad iz 13. stoletja dograjen v veliko baročno palačo v 18. stoletju in predsednikova rezidenca – palača Sándor, ki je nastala v 19. stoletju. Zahodni predel Budim je prepoznan kot prestižno okrožje z bogatimi domovi in razkošnimi rezidencami, kjer se lahko prepustiš mnogim aktivnostim na prostem, in sicer raziskovanju gozda, pohodništvu ali tudi jadralnemu padalstvu.
Pešta je vzhodni predel mesta, ki obsega večje dvotretjinsko ravninsko območje Budimpešte, kamor te lahko privabijo turistične znamenitosti Trg junakov – eden največjih trgov v mestu, madžarski parlament, sedež Državnega zbora Madžarske iz leta 1904 in Andrássy avenija, obdana z značilnimi meščanskimi hišami in dvorci zgrajenimi v neorenesančnem slogu. Pešta med drugim velja za manj prestižno okrožje prestolnice, vendar ravno tako vsebinsko bogato in zanimivo za obisk določenih spomenikov – obrežnih skulptur čevljev in Dohány Street sinagoge, zgrajene v mavrskem slogu.
Področje Budimpešte so prvotno naseljevala Keltska plemena, kasneje leta 106 pa se ozemlje Óbude postopoma razvije v glavno mesto Spodnje Panonije – Aquincum. Na drugi strani reke Rimljani ustanovijo trdnjavo Contra Aquincum, kar privede v začetek nastanka mesta Pešta. S četrtim stoletjem, ko večji del Evrope oblegajo Huni, ki pridobijo jugovzhodno evropsko ozemlje, se na območju Madžarske in Budimpešte vzpostavijo navade narodov in plemen azijskega nomadskega ljudstva s Kavkaza.
Ob koncu zgodnjega srednjega veka se s prvim madžarskim kraljem sv. Štefanom vzpostavi Kraljevina Ogrska, katere temelj je postala krščanska religija. Preko stoletij se na območju Madžarske dogajajo različne spremembe z vplivom Mongolskega in Otomanskega imperija in osvajanjem Kraljevine Ogrske, vendar ne glede na to vladavina monarhije v celoti vlada od 10. pa vse do 20. stoletja, ko se leta 1946 oblikuje Madžarska ljudska republika.
Izletniško potepanje in spoznavanje Budimpešte je najlažje uresničiti s potniškim prometom, metrojem, tramvajem, avtobusom ali trolejbusom. Vsekakor pa je prehajanje po mestu mogoče tudi peš. Sprehajaš se lahko tudi preko reke Donave in osem različnih mostov, ki so postavljeni od severa proti jugu. Najbolj znamenit most, nastal v 19. stoletju je Verižni most. Njegovo prvo ime je Széchenyi Lánchíd, po glavnemu pobudniku gradnje, madžarskemu politiku in pisatelju grofu Istvánu Széchenyiju.
Za boljšo orientacijo v mestu si omisli mestni zemljevid Budimpešte, v katerem boš našel nešteto informacij o turističnih znamenitostih, sprehajalnih turah in drugih namigih za odkrivanje prestolnice. Pri tem pa ne pozabi, da so najboljše poti odkrite naključno, zato vandranje po mestu ni izključeno, saj boš le tako lahko odkrival mesto po svojem občutku. Kako je prestolnico doživela naša Nastja, si preberi v njenem potopisnem prispevku Potepanje po Budimpešti.
Popotniško potepanje pa naj med drugim pospremi atraktivna ponudba, s katero bo raziskovanje Budimpešte našlo svoj smisel. V središču zdravilišč kot tudi term ne gre izpustiti obiska v največjem termalnem kopalniškem kompleksu, Széchenyi zdravilišču, kjer si boš ob sproščanju na bazenu imel priložnost ogledati muzej Palinka, ki ga najdeš v neposredni bližini. Széchenyi zdravilišče je bilo zgrajeno leta 1913 v novobaročnem slogu in zajema zasebne parne kopeli s tremi zunanjimi in petnajstimi notranjimi bazeni.
Po dnevni vstopnici za zdravilišče pa se lahko odločiš za nadaljevanje dogajanja v zdravilišču Széchenyi z nepozabnim plesnim doživetjem Sparty. Dnevno zdravilišče se tako spremeni v nočno party prizorišče, na katerem lahko izkusiš združitev tradicionalne in sodobne zdraviliške kulture na veliki zabavi, ki ti bo za vedno ostala v spominu.
Kot prvo turo predlagamo ogled jam izpod Budimskega gradu, kjer te vabimo, da raziščeš jamski sistem in značilno geologijo tamkajšnjih jam. Spoznaj zgodovino jamskih tunelov, ki so jih nekoč uporabljali kot srednjeveški zapor, zaklonišča in vinske kleti. Nadaljevanje raziskovanja je načrtovano z ogledom bazilike sv. Štefana in znamenite relikvije mumificirane desne roke kralja sv. Štefana. Bazilika je zgrajena v neoklasicističnem slogu, s panoramsko teraso in bogato okrašeno zakladnico.
Ko si ogledaš čudovito baziliko iz 20. stoletja nadaljuj s turo v okrožju Budimskega gradu in obišči dvorano sv. Štefana, ki je bila po uničenju v drugi svetovni vojni popolnoma obnovljena. Tako boš spoznal 800 let staro zgodovino ter zanimive zgodbe z izkušenim vodnikom. Naslednja tura te popelje do rezidence kraljice Elizabete Bavarske, poznane kot Sissi, v mesto Gödöllő, na kateri boš lahko raziskoval baročni dvorec in občudoval dela s kraljičinimi podobami.
Skupaj z avdiovodnikom razišči tretjo največjo parlamentarno stavbo na svetu in odkrij glavno stopnišče, skupščinske prostore ter dvorane v kupoli. Zgodovino stavbe pa spoznaj z razstavo o parlamentarni stavbi. Večerno ogledovanje izkoristi za križarjenje po reki Donavi in se s pomočjo avdiovodnika seznani s turističnimi znamenitostmi na obeh straneh reke. Videl boš Verižni in Elizabetin most, parlamentarno stavbo in Budimski grad. Povratna vozovnica za plovbo po Donavi do Szentendre prinaša pogled v preteklost, na mesto iz 18. stoletja. Baročne stavbe, ozke tlakovane ulice v starem mestnem jedru, muzeji in galerije te ne bodo pustile ravnodušnega. Sam konec raziskovanja Budimpešte pa zaključi z večerjo na križarjenju vzdolž reke Donave ter uživaj ob glasbi v živo. Križarjenje na romantični večerji ob svečah prikaže znamenitosti v soju osvetljave.
Kaj vse nam ponuja Budimpešta, prestolnica, v kateri najdemo vpliv različnih kultur, ki so razvidne tudi s presežki določenih arhitekturnih slogov? Rimski, otomanski, gotski, renesančni in mednarodni slog Art Nouveau so vplivi kultur na urbano mesto Budimpešta, kjer so za seboj pustile sledi pretekle generacije prebivalstva. Turistično privlačno okrožje je prav gotovo Belváros-Lipótváros, ki je sestavljeno iz dveh sosesk v predelu Pešti. Tukaj je vzpostavljeno okrožje V ali srce zgodovinskega dela mesta z zanimivimi turističnimi znamenitostmi, restavracijami, bari in nočnimi klubi.
Privrženci lepot, kulture in umetnosti imate na voljo številne muzeje in galerije, in sicer Hungarian National Gallery, Museum of Fine Arts, Hungarian National Museum in Kunsthalle. Kdor si pa želi po nakupih v nakupovalna središča, pa naj izbere 1,5 kilometra dolgo najbolj živahno Váci ulico, na kateri se lahko sprehodiš od trga Vörösmarty pa do Vámház körút.