Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Beneška laguna z otoškim turizmom

Poslušajte zvočni odlomek

1600 let staro mesto Benetke

Najbolj obiskano italijansko mesto Benetke je sestavljeno iz 118 otokov, ki jih povezuje 150 morskih kanalov in 403 mostovi, med katerimi je manj kot sto mostov v zasebni lasti. Turistična industrija tovrstnih storitev v mestu beleži 20.000.000 turistov na leto. Masovni turizem predstavlja vodilno gospodarsko dejavnost v metropoli pokrajine Benečije, kjer se vsako leto s prihodom večjega števila turistov soočajo s prekomernim turizmom. Površina mesta Benetke se razteza na 414,57 kvadratnih kilometrih in obsega 258.325 prebivalcev beneške lagune. Plavajoče mesto Benetke je enajsto največje mesto v državi Italiji in eno bolj obiskanih mest države, kar Italijo uvršča na peto mesto držav turizma na svetu. Potujte z aktualnimi popotniškimi nasveti v italijansko mesto Benetke in spoznajte več kot 1600 let staro zgodovino mesta z razvojem kulturne dediščine.

Vsebina

Benetke so bile ustanovljene 25. marca 421, takrat ko naj bi bila posvečena najstarejša katoliška cerkev na otoku – San Giacomo di Rialto. Ime izhaja iz besedne zveze Rivo Alto, ki sčasoma postane samostojno poimenovanje Rialto, kar označuje centralni del mesta Benetke. Struktura mesta, kot jo poznamo danes, je nastala v 7. stoletju. Priseljenci s celine so obstoječe ribiške skupnosti otokov združili s peščenimi brežinami in ploščadmi iz blata. Načrt urbanega mesta v obliki ribe je osnovan z značilno vzorčnostjo poteka mestnih ulic, ki ponazarja rojstvo in smrt. Mesto je razdeljeno na šest okrožij, in sicer na okrožje San Marco, San Polo, Santa Croce, Dorsoduro, Castello in Cannaregio. V neposredni bližini Benetk se nahajajo številni manjši otoki.

Veliki kanal v Benetkah je glavna vodna pot v obliki črke S, kjer poteka mestni vodni promet. Dolžina vodne poti meri 3,86 kilometra v dolžino in 30 do 90 metrov v širino. Globina velikega kanala znaša 5 metrov v globino. Po mestu in velikem kanalu je najlažje potovati z vodnim avtobusom imenovanim vaporetto, vodnim taksijem, gondolo in traghetto. Mestna arhitektura ob velikem kanalu je zgrajena v romanskem, gotskem in renesančnem slogu kot tudi v klasičnem grškem slogu iz 5. stoletja pr. n. št. Preko velikega kanala so zgrajeni mostovi Rialto, Accademia, Constitution in Scalzi, s katerimi sta povezana levi in desni breg metropole beneške pokrajine.

02_Kaj_si_ogledati_v_Benetkah_-_What_to_see_in_Venice_-_Photo_by_Toni_Canaj_via_Pexels.jpg

Turistične značilnosti metropole La Serenissima

Italijanska metropola Benetke, nekoč poznana kot La Serenissima, je pri obiskovalcih vzbujala občutek vzvišenosti ali plemenitosti. Celotno mesto z beneško laguno je obravnavano pri organizaciji UNESCO, kjer je zaščiteno s konvencijo o spomeniškem varstvu. Med leti 697 in 1797 je Beneška republika delovala neodvisno. Veliko Slovencev se je za časa obdobja protireformacije v 16. in 17. stoletju izselilo v samostojno Beneško republiko, katere vlada je vzpodbujala razvoj trgovine. Turizem 21. stoletja v Benetkah ni osredotočen samo na otoške dejavnosti in storitve v osrednjem mestu Benetke, temveč se razvija na številnih otokih dežele Benečije. Popularni otoki za potovanje so Burano, Murano, Lido, Torcello, San Michele, Pellestrina, Sant’Erasmo in drugi.

03_Kaj_si_ogledati_v_Benetkah_-_What_to_see_in_Venice_-_Envato.jpg

Najstarejši most v Benetkah, Rialto most, se nahaja na velikem kanalu v središču mesta Benetke. Zasnoval ga je Antonio da Ponte in njegov nečak Antonio Contino. Nastal je leta 1591 po vzoru lesenega mostu, ki se je imenoval Ponte della Moneta. Rialto most meri 31,80 metra v dolžino, 22,90 metra v širino in 7,32 metra v višino. Ločni most Rialto je oblikovan iz kamna v obliki loka. Ločna konstrukcija mostu je zasnovana tako, da je arhitektura oblike loka glavni nosilni element objekta. Podpora nosilnemu elementu objekta so leseni piloti, ki so konstrukciji mostu v oporo na obeh straneh ločnega mosta. Ogled turistične znamenitosti mosta Rialto je mogoč z gondolo ali peš.

Na trgu svetega Marka je popotnikom na voljo ogled več kulturnih znamenitosti mesta Benetke, s katerimi je opredeljena bogata zgodovina kulturne dediščine beneške metropole. Ob baziliki svetega Marka, ki je nastajala med letoma 829 in 1094, stoji kampanile. Nastanek samostojnega zvonika ob baziliki sega v 16. stoletje. Višina zvonika meri 98,6 metra v višino, medtem ko zunanjščina bazilike meri 43 metrov v višino. Bazilika je osnovana v bizantinskem, romanskem in gotskem slogu. Stavbna arhitektura doževe palače je zgrajena s pogledom na morje v značilnem slogu beneške gotike. Nastala je v 9. stoletju, vendar zaradi požara doživi rekonstrukcijo leta 1340.

04_Kaj_si_ogledati_v_Benetkah_-_What_to_see_in_Venice_-_Envato.jpg

Manjša palača Contarini del Bovolo z značilnim ločnim spiralnim stopniščem je znamenita turistična posebnost mesta, ki jo je v 15. stoletju dala zgraditi družina Contarini. Načrt za palačo je zasnoval arhitekt Giovanni Candi in Giorgio Spavento. Pomen imena palače Bovolo se povezuje s spiralnim stopniščem, saj izraz Bovolo v prevodu pomeni spirala ali polž. Palača Contarini del Bovolo je zgrajena v bizantinskem, gotskem in renesančnem slogu. Spiralno stopnišče imenovano Scala Contarini del Bovolo zajema osemdeset stopnic, ki vodijo 28 metrov visoko v šesto nadstropje, kjer si lahko obiskovalci ogledajo čudovit razgled na Benetke in simbol kampanile.

Vsako leto v Benetkah priredijo tradicionalni mestni beneški karneval, na katerem se zbere na tisoče ljudi, ki predstavljajo beneški kostum z značilno izdelano beneško masko. Z beneškim karnevalom so pričeli v letu 1162, dočim je današnja različica karnevala slovesno otvorila svoj začetek leta 1979. Na beneškem karnevalu se vsako leto odvije izbor najlepše maske – maschera più bella – ki jo izbere skupina modnih oblikovalcev. Privoščite si dveurni obisk v treh lokalnih pubih poznanih pod imenom Bacari, kjer lahko oblečeni v stilu beneškega kostuma izkusite beneške cicchetti ob sproščujočem kozarcu vina. Osebje vas pričaka z napisom »I’m doing it Venetian Style«.

05_Kaj_si_ogledati_v_Benetkah_-_What_to_see_in_Venice_-_Photo_by_Helena_Jankovicova_Kovacova_on_Pexels_1.jpg

Okolju prijazno in trajnostno potovanje

Ko slišimo za trajnosten in okolju prijazen način potovanja, gotovo pomislimo na onesnaženost okolja, ki povzroča obilo težav na planetu Zemlja. Potovanje v metropolo beneške pokrajine, kjer se spopadajo z masovnim turizmom, lahko za vsakega posameznika predstavlja izziv, kako na svojem potovanju pristopiti trajnostno in delovati na okolju prijazen način. Načrtovanje potovanja v mesto Benetke naj postane osnovano na principu zelenega načina potovanja, ki pripomore k razreševanju onesnaženosti okolja in odpravljanju težav povezanih z masovnim turizmom. Kateri so tisti ključni nasveti, s čimer zeleno potovanje postane resnično trajnostno in okolju prijazno, poizvedite z naslednjimi eko popotniškimi nasveti za potovanje v Benetke:

  • Potovanje z avtobusom ali vlakom. Izberite način potovanja z javnim potniškim prometom, ki z manjšim izpustom toplogrednih plinov bolje vpliva na okolje.
  • Rezervacija zelene nastanitve. Skušajte rezervirati trajnostno usmerjeno nastanitev, kjer je vaš ogljični odtis na nočitev nizke vrednosti in hkrati ekološki.
  • Nakup lokalno pridelane hrane. Kupujte lokalno vegetarijansko in vegansko prehrano, s katero bistveno pripomorete k trajnostnemu načinu delovanja okolja.
  • Uporaba trajnostnih izdelkov. Zmanjšajte porabo plastičnih izdelkov in jih nadomestite z rabo izdelkov za večkratno uporabo ali iz ekoloških materialov.

06_Kaj_si_ogledati_v_Benetkah_-_What_to_see_in_Venice_-_Image_by_PublicDomainPictures_from_Pixabay.jpg

Trajnosten način potovanja v mesto Benetke prinaša zelen pristop, ki se s trajnostnim razvojem približuje potrebam sodobnega časa. Kaj sploh je trajnostni razvoj in s čim se predstavniki problematike trajnostnih izhodišč ukvarjajo lahko izveste s člankom Jochena Dallmerja – Trajnostni razvoj. S celostnim razvojem trajnostnega načina zelenega delovanja in trajnostnega načina zelenega potovanja vsak izmed vas pripomore k trajnostnemu turizmu in njegovemu razvoju. Zakaj se na trenutke popotnikom masovni turizem zdi moteč oziroma zakaj je trajnostni turizem vedno bolj aktualen izveste na tej spletni strani, o čemer spregovori tudi dežela Benečija.

Brezskrbno potovanje v deželo Benečijo

Kako se pripraviti na potovanje v italijansko deželo Benečijo in metropolo Benetke, ki popotnikom ponuja ogled turističnih znamenitosti in udeležbo na tradicionalnem beneškem karnevalu. Mestni zemljevid Benetke z vsebino popotniških informacij predstavi jezik z osnovnimi vprašanji za sporazumevanje v italijanskem jeziku, turistične znamenitosti, javni potniški promet, ulice itd. Veliko koristnih popotniških nasvetov je mogoče najti v člankih Popotniškega združenja Slovenije, kjer popotnike čaka nešteto ugodnosti, s katerimi potovanje postane brezskrbno. Seznanite se o mestu beneške pokrajine s člankom Benetke, ki je nastal v sklopu člankov dodatne vsebine o mestih po svetu ter potovanjih v lastni režiji. Izberite si destinacijo in načrtujte potovanje na svoj način.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava