Kot napovedano na koncu drugega dela trilogije o Malti, se bomo v zadnjem delu članka odpravili raziskovat še druga večja otoka malteškega otočja. Gremo na Gozo in Comino!
Iz Ċirkewwe na skrajnem severu otoka Malte vozijo trajekti mimo otočka Comino v mestece Mġarr na sestrskem otoku Gozu, na slednjega pa se da za približno 30 evrov priti tudi v okviru organiziranega izleta s turističnimi ladjicami, ki v glavnem štartajo iz Slieme. Obstajajo načrti, da naj bi Malto in Gozo povezali z mostom ali predorom, vendar bi tak podvig precej stal, po drugi strani pa bi Gozo s tem izgubil svojo drugačnost, zato načrti, v zadovoljstvo prebivalcev Goza, zaenkrat ostajajo samo na papirju. V 25 minutah se tako prestavimo na otok, ki je za razliko od Malte precej bolj zelen, sploh v vročih poletnih mesecih, je pa precej manj razvit in naseljen. Ko si prebivalci otoka Malte zaželijo dopust, se podajo na otok Gozo, zato ne preseneča, da so trajekti ves čas dobro zasedeni. Posledica so občasni prometni zamaški, sploh v pristanišču Mġarr, na cesti, ki povezuje Mġarr s prestolnico Victorio, in v ozkih ulicah slednje.
Ko se s trajektom približujemo Gozu, najprej opazimo panoramo pristanišča Mġarr z dvema cerkvama in trdnjavo Chambray, enega zadnjih a nedokončanih gradbenih podvigov Malteških vitezov, ki se preureja v turistični kompleks. Včasih je bila največja znamenitost otoka t. i. azurno okno v Dwejri na severu otoka, vendar se je ta skalna formacija leta 2017 zrušila v morje in od nje ni ostalo nič. Na srečo sem to atrakcijo, ki je služila tudi kot kulisa v Igri prestolov, uspel videti med svojima prvima obiskoma otočja. Na Gozu najdemo tudi malteško nacionalno romarsko središče Ta' Pinu in prazgodovinski tempelj v Ġgantiji, cerkev v Xewkiji pa se ponaša z eno največjih kupol na svetu. Večkrat se na razglednicah znajde glavni trg vasice Għarb, na katerem so v enem kadru katoliška cerkev kot znak vere Maltežanov, malteška zastava z Jurijevim križem, ki si ga je Malta prislužila za junaštvo v drugi svetovni vojni, ko je bila nekaj časa skoraj dnevno bombardirana, ter rdeča telefonska govorilnica in modra policijska lučka kot ostanka kolonialne preteklosti. Turisti, ki otok Gozo obiščejo v okviru enodnevnega izleta, največ časa preživijo v glavnem in največjem mestu na otoku, ki se po britanski kraljici imenuje Victoria, čeprav se je ohranilo tudi staro ime mesta Rabat. Nad mestom se dviguje srednjeveška utrdba z mogočnim obzidjem, s katerega se ponuja lep razgled na razgibano površje otoka. Ta citadela, zgrajena na naravnem hribu, je v preteklosti služila kot zavetišče, kjer so morali vsi prebivalci v varnem zavetju debelih zidov preživeti noč. Vseeno pa so leta 1551 Turki zajeli in odpeljali skoraj celotno prebivalstvo otoka (6000 ljudi) v suženjstvo. Gozo se imenuje tudi Kalipsin otok, saj naj bi tu nimfa Kalipso v svoji jami, s katere se ponuja prekrasen pogled na najlepšo otoško plažo v zalivu Ramla, zadrževala Odiseja na njegovem potovanju iz Troje na rodno Itako.
Za konec se bomo ustavili še na otoku Comino, ki je s 3,5 km2 najmanjši izmed treh glavnih otokov malteškega arhipelaga. Otok je skoraj nenaseljen, na njem pa najdemo kapelico, obrambni stolp ter dva zaliva s turističnimi kapacitetami. Največja atrakcija, kjer se v poletnih mesecih tare ljudi, je Modra laguna. Gre za plitek pas morja s peščenim dnom med otokom Comino in majhnim otočkom Cominotto, kjer je voda prekrasne modre barve. Večina turistov se na obisk Modre lagune odpravi v okviru enodnevnega izleta z otoka Malte, na Comino pa je možno priti tudi z otoka Goza. Sploh v času glavne turistične sezone v Modri laguni ne bomo našli kraja za počitek, ampak najbolj oblegano turistično znamenitost v državi.
Malto sem obiskal že štirikrat in upam, da še kdaj. Večino znamenitosti, ki jih otočje ponuja, sem si ogledal, tako da bodo moji naslednji obiski lahko bolj ležerni. Vedno znova pa me vseeno preseneča, da na tako majhnem območju najdemo toliko zgodovine, ko pa to povežemo še z dobro turistično infrastrukturo in dostopnimi cenami, dobimo destinacijo, ki jo zelo priporočam. Obiska Malte vsekakor ne boste obžalovali!