Potovanje do glavnega mesta nemške zvezne države Saške, ki je poznano po raznoliki glasbeni produkciji, kot na primer orkestru Staatskapelle, deškemu zboru Kreuzchor, operni hiši in filharmoniji kot tudi številnih mednarodnih glasbenih festivalih, kjer se dogaja elektronska, alternativna in jazz glasba, med drugim ponuja ogled raznovrstnih oblik umetnosti. Dresden je tudi mesto baročne arhitekture, kamor vsako leto potuje 1,5 milijona turistov zaradi bogate zakladnice kulturnih spomenikov, pestre zgodovine, podkrepljene z legendami, ter umetniških del starih mojstrov, ki so na ogled na razstavah v muzejih in galerijah. Njegovo drugo ime je »Jewel Box« ali škatla draguljev, saj z baročno in rokokojsko stavbno arhitekturo v starem mestnem jedru daje vtis razkošnosti kljub pretresljivi preteklosti 20. stoletja. Spoznaj arhitekturo, muzeje in zgodovinske spomenike v Dresdnu ter se pred potovanjem seznani z aktualnimi praktičnimi nasveti o mestu.
Staro mestno jedro Altstadt, ki je bilo za časa druge svetovne vojne kot posledica bombnega napada skoraj popolnoma uničeno, ni ohranilo arhitektonskih presežkov stavbne dediščine dresdenske kulture. Te so morali rekonstruirati in jih ponovno zgraditi po načrtih prejšnje arhitekture. Eden takih zgodovinskih spomenikov iz 18. stoletja, ki je bil ponovno zgrajen leta 2005, je baročna evangeličansko-luteranska cerkev Frauenkirche. Duša Dresdna Frauenkirche je bila prenovljena s pomočjo sodobne tehnologije in materiala starih ruševin, s katerim so vsak uporaben kamen postavili na prvoten položaj cerkvene zgradbe. Z računalniškim programom za slikanje so tako po zaslonu premikali preostali material in ga z različno razporeditvijo skušali umestiti v arhitekturo stavbe, da bi arhitektom pri rekonstrukciji cerkve pomagali ugotoviti, kje se določen kamen prilega. Pri rekonstrukciji arhitekture je bilo uporabljenih približno 3800 starih kamnov z baročne cerkve.
Kateri festivalni dogodki se zvrstijo preko leta in popestrijo vsakdanje življenje Dresdenčanov in popotnikov, turistov, ki prihajajo na ogled različnih dogodkov, tako glasbenih kot filmskih ter tudi v času praznikov, kot je božično praznovanje na tržnicah v decemberskih dneh je vprašanje z odgovorom sedmih festivalov, ki sodijo na seznam aktivnosti za obisk v Dresdnu. Kaj tokrat predlagamo za obisk dogodkov in zakaj so ravno to tisti najbolj prepoznavni dresdenski festivali, kjer se druži staro in mlado, boš lahko spoznal v nadaljnji predstavitvi o dresdenskih sedmih festivalnih dogodkih za vse generacije:
Dresdner Musikfestspiele je eden največjih evropskih glasbenih festivalov, na katerem se vsako leto v maju in juniju odvije pester program klasične glasbe z mednarodno priznanimi izvajalci in orkestri. Tukaj lahko slišimo berlinsko ali newyorško filharmonično zasedbo ter druga znana imena svetovne pop, rock in jazz glasbene scene, kot so Jamie Cullum, Gregory Porter in Eric Clapton.
Internationales Dixieland Festival Dresden se dogaja že od leta 1971 in dandanes povezuje osemdnevni dogodek jazz izvajalcev na največjem evropskem in najstarejšem nemškem jazz festivalu. Na Swingin’ Dresden jazz dogodku se vsako leto zbere preko pol milijona obiskovalcev, ki v prestolnici Saške pokrajine ob zaključku festivala zgodi vrhunec z značilno Dixieland parado.
Canaletto — Das Dresdner Stadtfest, največji nemški festival, ki na predzadnji vikend v avgustu odpira osemnajst prizorišč na obeh bregovih reke Labe, na katerih je postavljenih osem odrov, predstavlja več kot 1000 različnih umetnikov. Brezplačen dogodek se razprostira od zgodovinskega mestnega trga Theaterplatz, modernistične zgradbe Kulturpalast do spomenika Goldener Reiter.
Filmnächte am Elbufer filmski festival na prostem privablja veliko število gledalcev že vse od leta 1991, kar ga s tem postavlja na prvo mesto največjih nemških filmskih festivalov v državi. Festival se bo zgodil od 27. junija pa vse do 1. septembra, v času, ko si boš lahko ogledal zanimiv izbor filmske produkcije in koncertov z najlepšim in najbolj osupljivim ozadjem starega mestnega jedra.
Filmfest Dresden mednarodni festival kratkega in animiranega filma, je pričel z mednarodnim tekmovanjem tri leta kasneje, po nastanku prvega festivala v letu 1989. Ob denarnih nagradah za najboljše kratkometražne in animirane filme nagrajencem podelijo zlati kipec Golden Horseman, ki je nastal po motivu konjeniškega baročnega kipa. Filmski festival se bo dogajal od 16. do 21. aprila.
Elbhangfest organizira neprofitna organizacija 38 udeležencev, zaradi katere se dresdenski ulični festival odvija na prostovoljski ravni od 1991. leta. Ideja za festival se je porodila po dogajanju državljanskega gibanja v letu 1989, kar je privedlo do vsakoletne organizacije festivala, ki ga že od samega začetka priredijo vsak zadnji vikend v juniju. Program festivala obsega 200 dogodkov.
Striezelmarkt bo v letošnjem letu 2024 obeleževal 590. božični festival, na katerem že od 1434. leta Dresdenčani praznujejo krščanski praznik božič. Praznična tržnica bo odprta od 27. novembra do 24. decembra, tekom celega dne na dresdenskem starem trgu Altmarkt, pravokotni tržnici, ki je od ustanovitve Dresdna postala srce mesta. Božični festival je eden prvih božičnih sejmov na svetu.
Tokratna dresdenska izbira aktivnosti nas vodi po različnih organiziranih turah, kjer bomo spoznali preteklost v očeh sedanjosti baročnega mesta Dresden. Ko se nad mestom spusti mrak, se prepusti zabavnim anekdotam in srhljivim zgodbam ob ogledu starega mestnega jedra z nočnim čuvajem. Zgodovinska tura z vodičem animatorjem predstavlja zgodovinske točke z značilnimi spomeniki. Naslednja aktivnost te ob grozljivih zgodbah gospodarja temnice in soju lune popelje po starem mestnem jedru, kjer boš razkril temne strani mesta s kriminalnimi dejanji srhljivih umorov in roparskih pohodov. Potovanje v preteklost z VR-očali nudi vpogled v obdobje baroka, v leto 1719. Tura, dolga 45 minut, prikaže življenjski slog takratnega dresdenčana ter poroko Fredericka Augustusa III in Marie Josephe. Preko mostu Waldschlößchenbrücke čez reko Labo z električnim skirojem Segway si oglej stari in novi del mesta doline Labe s številnimi kulturnimi znamenitostmi.
Po zgodovinsko-fantazijskih aktivnostih in vožnjo s skirojem se podaj v kulturne ustanove, muzeje ter se seznani z različnimi kulturnimi vsebinami, kot na primer s simuliranim okoljem dneva in noči panorame deževnega gozda, galerijo Gemäldegalerie Alte Meister, rekonstruirano cerkvijo Naše Gospe Frauenkirche, zbirkami slikarskih in kiparskih del od 19. stoletja dalje v Galerie Neue Meister in Skulpturensammlung v muzeju Albertinum, 800 let staro zgodovino v dresdenskem mestnem muzeju in slikarskimi deli iz 16. stoletja do danes v galeriji Städtische ter prometno zgodovino v dresdenskem prometnem muzeju:
Ogled dresdenskih kulturnih ustanov, muzejev in galerij Panometer, Gemäldegalerie Alte Meister, Frauenkirche, Albertinum, Stadtmuseum in Verkehrsmuseum si lahko popestriš s predlaganimi šestimi aktivnostmi, preko katerih pridobiš tudi nekatere druge ugodnosti ob spoznavanju dresdenske kulture. Tako si privošči oglede v muzejih in galerijah ter spoznaj podrobnosti Dresdna.
Pred potovanjem ti svetujemo, da o ciljni destinaciji, prestolnici Saške – Dresdnu, poskusiš izvedeti koristne informacije s praktičnimi popotniškimi nasveti, ki ti bodo lahko na potovanju v pomoč. Popotniško združenje Slovenije ti pri izbiri hostlov in raziskovanju krajev lahko pripomore z izkušnjami novinarjev, prostovoljcev in njihovimi popotniškimi prispevki, v katerih so združene informacije o turističnih destinacijah, z osebnimi potovalnimi doživetji in najboljšimi HI hostli. Popotniške prispevke najdeš v spletni reviji Globetrotter, prvem slovenskem elektronskem magazinu, ki ga lahko brezplačno pridobiš na svoj elektronski naslov. Za potovanje v Dresden je za bralce popotniški prispevek z naslovom Dresden in Saška Švica napisala novinarka Nika Ajdovec, v katerem je predstavila njeno doživljanje s potovanja v okolici Dresdna. Potuj s spletno revijo Globetrotter in pridobi vse potrebne informacije o HI namestitvah za trajnosten način potovanja.