Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Go to Cuba to Go – 2. del

Poslušajte zvočni odlomek
1. del2. del3. del4. del

Potepanje po močvirju Zapata in Prašičjem zalivu

Prašičji zaliv v kombinaciji z močvirjem Zapata se sicer ne sliši niti malo privlačno, a v resnici gre za enega najzanimivejših delov Kube, ki ga je v vsakem primeru vredno obiskati. Tukaj najdemo dolge peščene plaže s skritimi zalivi in kristalno čisto vodo skoraj ob celotni obali in tudi v notranjosti je nekaj majhnih cenotejev, kjer se lahko osvežimo v mešanici morske in sladke vode. A nadaljujmo naprej od muzeja Giron, ki smo ga spoznali v prejšnjem delu in ki se nahaja na istoimenski plaži v kraju Giron in skupaj z vsemi naravnimi znamenitostmi ponuja dovolj tudi za nekoliko daljše bivanje. Playa Larga se nahaja v najgloblji točki Prašičjega zaliva ter na vzhodni strani le kak kilometer od začetka velikega narodnega parka Ciénaga de Zapata, kjer lahko občudujemo tako rastlinski kot živalski svet na kopnem in v vodi.

Vsebina

Vstop v narodni park Ciénaga de Zapata je možen le v spremstvu vodiča, na voljo pa sta dve ekskurziji. Prva je nekoliko strokovnejša in namenjena tistim, ki se ukvarjajo z opazovanjem in proučevanjem ptic, druga pa je prilagojena povprečnemu obiskovalcu, ki ga nekoliko bolj poljudno zanima življenje ptic in ostalih živali v narodnem parku. Za ogled je treba odšteti vstopnino v višini približno 10 evrov, k temu pa je treba dodati tudi stroške prevoza, če nimamo najetega avta. Na dolgi ravni poti med naravnimi solinami in gostim tropskim gozdom, v katerem kraljujejo mangrove, lahko skozi vse leto opazujemo vrsto ptic, med katerimi so najbolj razširjeni plamenci, sledijo pa jim kormorani, ameriški pelikani ter druge vodne in kopenske ptice. Za opazovanje so urejene posebne opazovalnice z odličnim razgledom, zato sta priporočljiva tudi kak daljnogled in dober teleobjektiv.

Poleg ptic lahko v poletnih mesecih, ko je v močvirju Zapata bistveno več vode, srečamo tudi kajmane, ki obiskovalce včasih pričakajo že pri vhodu. Poleg kajmanov, ki po besedah vodiča ne ogrožajo obiskovalcev, pa imamo v poletnih mesecih tudi družbo komarjev, ki pa so podobno nadležni kot komarji v naših krajih, zato se je priporočljivo ustrezno zaščititi.

Potovanje_na_Kubo_-_Travel_to_Cuba_-_National_park.JPG

Ogled pragozda z osvežitvijo v kristalno čisti vodi – neprecenljivo

Vodiči iz narodnega parka organizirajo tudi voden ogled parka Sendero Enigma de las Rocas, kamor bi sicer lahko šli tudi sami, saj ni nikakršne oznake ali zapornice, ki bi nam to preprečevala, a je kljub temu smiseln obisk z vodičem, saj bomo sami precej težko našli to, kar lahko doživimo z njim. V parku lahko občudujemo majhne cenoteje oziroma tektonske udrtine, v katerih se je nabrala voda in v katerih se lahko tudi osvežimo, jamo, v kateri živijo netopirji, ter druge jame, kjer je voda globoka tudi nekaj deset metrov, seveda pa sta najzanimivejša živalski in rastlinski svet. V parku lahko srečamo vrsto ptic, kameleone in tudi posebno vrsto raka, kar se tiče rastlinskega sveta, pa so najzanimivejše različne vrste kaktusov, srečamo pa seveda tudi mnogo drugih tropskih rastlin. Priznati moram, da bi marsikatero žival in tudi rastlino spregledal, če bi se po parku odpravil sam.

Park se nahaja na prelomnici, ki je zmerom polna vode in je nekoliko slana, saj jo poleg sladke vode močvirja polni tudi morska voda. Ena najlepših točk na tej prelomnici je Cueva de los peces oziroma ribja jama, ki se nahaja na polovici poti ali 15 minut vožnje v smeri Girona in kjer se lahko le nekaj metrov od glavne ceste osvežimo v skoraj povsem sladki vodi, čeprav je plaža na drugi strani ceste tako slikovita, da na sladkovodno razvajanje pomislimo šele po uživanju v toplem in čistem morju; tudi zato, ker je plaža popolnoma naravna in na njej ne najdemo niti prhe, s katero bi sprali sol s kože. Cueva de los peces je zelo enostavno dosegljiva, saj se nahaja zgolj sto metrov od glavne obalne ceste Playa Larga–Playa Giron.

Na poti proti Gironu pa je še nekaj skritih kotičkov, ki se nahajajo le nekaj metrov od glavne ceste in ponujajo izjemno osvežitev v kristalno čistem morju. Ta del obale je zaradi bogatega morskega sveta tudi raj za potapljače. V enem od takšnih kotičkov, ki se sicer nahaja še kakšnih deset minut vožnje vzhodno od Girona, so uredili turistični center Caleta Buena, kjer lahko za kakšnih 15 evrov uživamo na rajski in urejeni plaži ob ponudbi all-inclusive med 9. in 17. uro, pri čemer vam svetujem, da ste pri vhodu že nekoliko pred 9. uro, saj se tja zgrinjajo številni turisti v organiziranih skupinah, zato je modro pred njimi zasesti strateško pozicijo z ležalnikom v senci in blizu morja.

Potovanje_na_Kubo_-_Travel_to_Cuba_-_Playa_larga_jetty.jpg

Med krokodili in indijansko vasico

In če nas na jugozahodu pričakuje narodni park, na jugovzhodu pa čudovita obala z ribjo jamo, muzej Giron in rajska plaža Caleta Buena, se le 10 kilometrov oziroma 10 minut vožnje severno nahaja naslednja turistična zanimivost, kamor prihajajo turisti na enodnevne izlete iz turističnega središča Varadero in drugih krajev. Gre za izjemno bogat terarij krokodilov, hkrati pa je izhodiščna točka za ogled indijanske vasi, ki se nahaja v laguni na vzhodni strani. A če so krokodili pristni, je indijanska vas žal le turistična atrakcija, saj so Španci pred približno pol tisočletja iztrebili celotno takratno lokalno prebivalstvo, celo v soglasju s takratnim papežem, ki je lokalne Indijance označil kot bitja brez duše, da so jih lahko Španci mirne vesti pobijali. Ne glede na to, da gre za umetno vas, pa lahko tam spoznamo način indijanskega življenja, vsaj takšnega, kot si ga sodobni zgodovinarji po zapisih osvajalcev predstavljajo. A že vožnja do lagune in občudovanje rastlinskega sveta odtehtata vstopnino.

Tam boste na svoj račun prišli tudi ljubitelji nekoliko nenavadne hrane, saj vam v restavraciji ob vhodu z veseljem pripravijo kakšno specialiteto iz krokodiljega mesa. Čeprav je razumeti vse predsodke pred takšno kulinarično izkušnjo, pa je vendarle treba pripomniti, da je krokodil, za razliko od prašičev, kokoši, rib ali govedi, ena redkih živali, ki bi se z veseljem nasitil tudi z nami, če bi imel priložnost.

Potovanje_na_Kubo_-_Travel_to_Cuba_-_A_way_to_freedom.JPG

Kuba ima v normalnih časih precej dobro urejene avtobusne prevoze med pomembnejšimi mesti in turističnimi kraji in je edina karibska država, kjer železnica še deluje, a časi so vse prej kot normalni, zato je bilo med kraji nujno potovati s taksiji, ki so sicer cenejši kot v Sloveniji in večjem delu Evrope, a zaradi razdalj še zmerom dragi. Seveda je na Kubi možno avto tudi najeti, a glede na to, da bi bil večino časa parkiran, najem avta tokrat ne bi imel smisla.

Prav izpad prevozov po Kubi je nekoliko spremenil načrte in tako sem se odločil še nekaj dni, do odhoda v Havano, ostati na trenutni lokaciji. Pot do »must-see« Trinidada je bila sicer mogoča z zasebnimi prevozi, a glede na to, da sem Trinidad obiskal že nekajkrat, sem se odločil ostati in raziskati ne le okolice Playe Large, ampak tudi notranjost pokrajine.

Po ustaljenem protokolu se je peti dan po prihodu, torej šesti dan bivanja na Kubi, v nastanitvi oglasila medicinska sestra, ki mi je vzela še drugi bris, katerega negativni rezultat pomeni tudi prosto gibanje.

Prostemu gibanju navkljub pa sem zaradi vratolomnih cen prevoza tokrat izpustil Trinidad, ki je sicer stalnica na potovanjih po Kubi, saj gre za eno najlepših mest v Karibskem otočju. K sreči sem Trinidad že večkrat obiskal in več o mestu in okolici sledi v naslednji številki.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava