Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Helsinki ali belo mesto severa

Poslušajte zvočni odlomek

Zgodovina mesta s turističnimi znamenitostmi

Glavno mesto Finske so Helsinki, ki se nahajajo na jugu države v pokrajini Uusimaa ob Finskem zalivu. Arhitektura mesta je sestoji iz svetlo obarvanega granita, pridobljenega na območju Finske, zato je mesto poznano pod imenom belo mesto severa. Osrednji del mesta šteje 658.457 prebivalcev, urbani del s 680,12 kvadratnega kilometra pa 1.327.762 ljudi. Območje prestolnice se razteza na 3.697,50 kvadratnega kilometra in ima 1.536.810 prebivalcev, ki se z desetimi pokrajinami večjega obsega območja Helsinkov povezujejo z osrednjim delom – to so štiri pokrajine prestolnice. S člankom Popotniškega združenja Slovenije pridobite aktualne popotniške nasvete za potovanje v finsko prestolnico.

Vsebina

Helsinke je leta 1550 ustanovil švedski kralj Gustav Eriksson Vasa, ko je ozemlje Finske pripadalo Kraljevini Švedski. Trgovsko mesto Helsinki naj bi tako postalo konkurenčno mesto danskemu trgovskemu mestu Reval, ki so ga leta 1918 preimenovali v Talin. Helsinki so se v 16. stoletju nahajali na drugi lokaciji, in sicer 4,8 kilometra severneje ob ustju reke Vantaa, leta 1640 pa so bili premeščeni bliže morju, da bi omogočali hitrejši dostop do odprtega morja. Ob vseh velikih spremembah v 18. stoletju, s katerimi je mesto doživelo svoj konec, je mestna oblast Helsinkov v času samostojnega Velikega vojvodstva Finske pod rusko oblastjo rekonstruirala mestno jedro prestolnice.

V prvi polovici 19. stoletja je arhitekt Carl Ludwig Engel oblikoval številne zgradbe v mestu, ki jih je zasnoval v neoklasicističnem slogu. Evangeličansko-luteranska Helsinška katedrala na Senatnem trgu predstavlja priljubljeno turistično znamenitost mesta, kjer cerkev služi za opravljanje bogoslužja v času cerkvenih in državnih praznikov. Blizu tržnice stoji mestna hiša, v kateri je včasih bil hotel Seurahuone. Pred časom, ko se je ta še nahajal v mestni hiši, je delo mestne oblasti potekalo v stari mestni hiši Pori. Okolica stavbe je urejena z enim najstarejših parkov v Helsinkih, ki so ga zasnovali v angleškem slogu. Ob stari mestni hiši Pori je do konca 19. stoletja delovala tržnica.

02_Znamenitosti_Helsinkov_-_Sights_of_Helsinki_-_Photo_by_Tapio_Haaja_on_Unsplash.jpg

Univerza in narodna knjižnica v Helsinkih sta bili ustanovljeni leta 1640. Ustanovi sta nemoteno delovali štiri stoletja in s tremi političnimi ustanovnimi obdobji prikazujeta tradicijo in zgodovino mesta. Finski arhitekt in oblikovalec Alvar Aalto je oblikoval načrt za stavbo kongresnega centra. Z delom na zgradbi so zaključili leta 1975. Istega leta je 35 svetovnih državnih poslanikov prvič zasedalo na konferenci v kongresnem centru. Pravoslavna katedrala Uspenski, ki so jo zgradili leta 1868, je z neoruskim slogom značilna kulturna in turistična znamenitost, ki prikazuje zgodovinski vpliv Rusije na Finsko. Katedralo je zasnoval ruski arhitekt Aleksej Maksimovič Gornostajev.

Voden ogled helsinške kulturne dediščine

Obisk Helsinkov in spoznavanje kulturnih značilnosti Finske lahko obogatimo z informacijami o kulturnih vsebinah v mestu, kjer z aplikacijo World City Trail sledimo pripravljenemu načrtu poti za popotnike. Za manjšo skupino gotovo poskrbi lokalni vodič, s katerim obiščete Helsinško katedralo, mestno hišo, tržnico in druge kulturne znamenitosti. Vodeni ogled vam predstavi Helsinke, evropsko prestolnico pametnega turizma leta 2019. Izlet izven Helsinkov v srednjeveško mesto Porvoo je prava izbira za vse, ki bi hoteli spoznati arhitekturo 18. in 19. stoletja, katedralo iz 15. stoletja, grad Porvoo in staro mestno hišo. Na vodenem ogledu po regiji Uusimaa z regijsko vozovnico ne izpustite tudi ostalih mest ali manjših naselij in pridobite številne ugodnosti v restavracijah in nakupovalnih središčih ter na ogledih mesta ali brezplačen vstop v muzeje.

03_Znamenitosti_Helsinkov_-_Sights_of_Helsinki_-_Photo_by_Matt_Hardy_via_Pexels.jpg

Zanimivo je tudi odkrivanje tropskega oceana z morskimi živalmi v akvariju Sea Life Helsinki, v katerem spoznate sto različnih morskih živalskih vrst in več kot 1500 morskih živali v 50 akvarijih. Dotaknete se lahko morske zvezde in raka v posebnem bazenu, ki je namenjen dotikanju živali. Vzhodno od Helsinkov lahko uživate v vožnji z gliserjem, ki ponuja ogled nekaterih otokov iz skupine 170.000 otokov helsinškega otočja, kjer se seznanite z rastlinstvom in živalstvom, okusite tradicionalno kosilo ter preizkusite javno savno. Poletite s helikopterjem nad mestom, da bi doživeli nepozaben razgled na mestno arhitekturo, ter spoznajte, kako živijo domačini in zakaj so Helsinki mesto arhitekture. Helikopter z eko certifikatom obratuje s trajnostnim letalskim gorivom.

Nastanitev HI in popotniška literatura

V finski prestolnici mednarodna organizacija Hostelling International v sodelovanju z lokalnimi nastanitvenimi podjetji popotnike vabi k rezervaciji nočitve v hostlih HI. Za člane Popotniškega združenja Slovenije in tudi tiste, ki se nam še niste pridružili, smo izbrali tri hostle v Helsinkih, ki s svojo raznovrstno ponudbo gostom nudijo pester nabor aktivnosti in prijetno nočitev. Hostel CheapSleep Helsinki je nastanitev s skupinskimi, zasebnimi ali družinskimi sobami. Najdemo ga v soseski Vallila/Vallgård v severnem predelu Helsinkov. Nastanitev HI razpolaga s sobami z različnim številom postelj, tako ženskih kot skupnih spalnic. Večjim skupinam pa ponuja posebne ugodnosti, o čemer se je treba vnaprej dogovoriti.

04_Znamenitosti_Helsinkov_-_Sights_of_Helsinki_-_Photo_by_Lassi_on_Unsplash.jpg

Sodoben ekološki Eurohostel v središču mesta je s trajnostnim načinom delovanja predstavljen s certifikatom HI-Quality and Sustainability in tako gostom nudi posebno udobje pri kakovostnem in trajnostnem načinu preživljanja prostega časa. Brezplačna finska savna, okusen zajtrk in zanimivo družabno okolje so samo nekatere prednosti Eurohostla, zaradi katerih se gosti odločijo za rezervacijo nočitve. Prav nenavadno doživetje lahko izkusite z obiskom otoka Suomenlinna, kjer v hostlu Suomenlinna za svoje goste poskrbijo po zgledu trajnostnega načina delovanja. Naravna in kulturna dediščina otoka, ki je zaščitena z Unescovo konvencijo, vabi obiskovalce na oddih. Preden odpotujete na Finsko in v njeno prestolnico, vas s popotniškimi nasveti pripravi na pot naša novinarka Alenka s člankom Potovanje po Finskem, v katerem svetuje, kje prespati in kaj si ogledati.

S prvo izdajo popotniške literature Pocket Helsinki lahko vsakdo spozna finsko prestolnico in njene najlepše turistične znamenitosti. Izdaja popotniške literature Pocket Helsinki na 156 straneh in fotografijah kot tudi 18 zemljevidih predstavi ključne informacije o mestu, s katerimi je potovanje v prestolnico dostopno vsakomur. Kaj moram vedeti o soseskah in turističnih znamenitostih, lokalnih izdelkih, poteh po mestu, TOP doživetjih, spoznavanju mesta in ostalih osnovnih informacijah o dejavnostih v Helsinkih? Popotniška literatura Pocket Helsinki prinaša veliko nasvetov o tem, kako organizirati in preživeti svoj dan v finski prestolnici.

Zakaj so Helsinki TOP destinacija?

Helsinki vključujejo tudi 315 otokov in s svojim značilnim podnebjem privabljajo svetovne popotnike, ki imajo raje nižje temperature ter spremembe ob zimskem in poletnem solsticiju, zaradi česar je finska prestolnica zanimiva vse leto. Povprečna temperatura v zimskem času se giblje okoli –5 stopinj Celzija, medtem ko v poletnem času znaša 17 stopinj Celzija. Decembrski dan traja približno šest ur, junijski pa kar 19 ur. Obiskovalci Helsinkov imajo na voljo veliko rekreacijskih parkov, urejenih območij za rekreacijo in športnih agencij, ki upravljajo z otoki, rekreacijskimi območji v bližini mesta ali v sosednjih občinah. Aktivnosti na vodi in ob morju lahko izkusite samostojno na odprtih območjih oziroma z rezervacijo pri športni agenciji.

05_Znamenitosti_Helsinkov_-_Sights_of_Helsinki_-_Photo_by_Tony_Yakovlenko_on_Unsplash.jpg

Hiter dostop do osrednjega dela mesta in regij je mogoč z javnim potniškim prometom HSL. Linije mestnega avtobusa, tramvaja, podzemne železnice, vlaka in trajekta povezujejo mestne lokacije, do katerih je mogoče dostopati z enodnevno ali večdnevno vozovnico, pri čemer slednja velja največ do trinajst dni. Ideja za trajnosten način potovanja po mestu je prav gotovo tudi mestno kolo, s katerim lahko Helsinke raziščete po svoji volji. Če se odločite za sprehod po mestu, so za ljubitelje žganih pijač na razpolago lokalno pridelani helsinški gin in druge alkoholne pijače. Za dobro fizično in psihično počutje lahko v prestolnici najdete raznoliko ponudbo sprostitvenih centrov in javnih savn.

Kako spočiti dušo in telo?

Pobeg od mestnega vrveža in sprostitev v finski prestolnici zagotavlja centralni park, imenovan Keskuspuisto, ki se razteza na tisoč hektarov veliki površini. Zasnoval ga je arhitekt in urbanist Bertel Jung leta 1911. Centralni park z naravnimi rezervati Haltiala, Niskala, Pitkäkoski in Ruutinkoski je zavarovano območje, kjer so vzpostavljena raznovrstna območja za šport in rekreacijo. Do centralnega parka se lahko z železniške postaje sprehodite v petnajstih minutah. O tem, kaj vse lahko počnete v Helsinkih in kje si lahko spočijete dušo in telo, pa izveste v naslednjem članku urednice spletne revije Globetrotter z naslovom Kratek, vendar prijeten potep po Finskem.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava